Mi ln (gyök (x^2+y^2) ) x és y szerinti deriváltja, nem az jön ki aminek ki kéne, egy kicsit részletesebb levezetés jól jönne?


2013. márc. 10. 20:59
 1/4 bongolo ***** válasza:

∂/∂x ln √(x²+y²) = 1/√(x²+y²) · ∂/∂x √(x²+y²)

∂/∂x √(x²+y²) = ∂/∂x (x²+y²)^(1/2) = 1/2 · (x²+y²)^(-1/2) · ∂/∂x (x²+y²)

∂/∂x (x²+y²) = 2x


Összeszorozva mindet:

2x·1/2 / ( √(x²+y²) · √(x²+y²) ) = x/(x²+y²)


Az y szerinti ugyanígy megy: y/(x²+y²)


Minden érthető? Ha valamelyik lépés nem tiszta, kérdezz rá.

2013. márc. 10. 21:24
 2/4 A kérdező kommentje:
sikerült levezetni a második deriváltnál elfelejtettem a tört derivált képletet és megpróbáltam x*(x^2+y^2)^-1 deriválni összetett ként és az úgy elég nehéznek bizonyult :D
2013. márc. 10. 21:48
 3/4 A kérdező kommentje:
ja igen egyébként nem írtam a kérdésben hogy második derivált kellett szóval x/(X^2+Y^2)-nek a deriváltja volt problémás
2013. márc. 10. 21:49
 4/4 bongolo ***** válasza:

Ja, értem. Szóval az jött ki neked, hogy

1/(x²+y²) - 2x²/(x²+y²)²


Ez is persze teljesen jó.

2013. márc. 10. 22:54