Oldd meg a valós számok halmazában a 2^x −14 ⋅ 2^−x = −5 egyenletet?

2013. márc. 10. 13:59
 1/1 anonim ***** válasza:

2^x − 14 * 2^−x = −5

2^x −14 * 2^(x*(-1)) = −5


2^x = a


a - 14*(a^-1) = -5

a - 14/a = -5

a^2 - 14 = -5*a

a^2 + 5a - 14 = 0

másodfokú egyenlet megoldólépletével:

a1 = 2 -> 2^x = 2 -> x = 1

a2 = -7 -> nem jó, mert 2^x sosem lehet negatív

2013. márc. 10. 14:23