Tudnátok válaszolni néhány fizikai kérdésre?


Sziasztok! Az a helyzet, hogy a következő kérdéseket nem tudtam megválaszolni és ez nagyon fontos lenne nekem! Ha bármelyiket tudjátok írtjátok le, kérlek, és egy kevés magyarázatot is kérnék!


1.Egy 15 wattos és egy 10 wattos égő közül melyiken folyik nagyobb áram azonos feszültség mellett? Miért?

2. Ha sorba kötünk két 1,5 V-os ceruzaelemet, mekkora a telep sarkain a feszültség?

3. Létezik végtelen ellenállás? Adj rá példát!

4. Mi történik, ha 1 C töltésű negatív test érintkezésbe kerül egy 1 C töltésű pozitív testtel?

5. Öt egyenlő nagyságú ellenállást először sorosan, majd párhuzamosan kapcsolunk. Melyik esetben, és hányszor lesz nagyobb az eredő ellenállás?


Ismétlem, ha bármelyikre tudjátok a választ, kérlek magyarázzátok el!


2013. márc. 10. 09:30
 1/4 reptoid ***** válasza:

És más kérdéseket meg tudtál egyáltalán válaszolni? Csak mert ezek eléggé primitívek...


1)

Miről van szó a feladatban? Feszült, áram(erősség) és W, azaz watt vagyis teljesítmény. Na most keress a könyvedben egy nagyon egyszerű képletet, amiben csak ez a 3 dolog szerepel. Ha ezzel megvagy, utána gyerekjáték lesz.


2)

Mi van a feladatban? Feszültség, soros kapcsolás. Kinyitod megint a könyved, lesz benne egy szép kis képlet, ami pont a soros kapcsolásról fog szólni, csak be kell helyettesítened.


3)

Mi is az ellenállás? Valami olyasmi dolog, ami ha egyre nagyobb, annál nehezebben folyik rajta át az áram.

Most gondolj bele, megráz téged az áram, ha van egy konnektor a szobádban, te meg fekszel az ágyon? Persze, hogy nem. És akkor mi van közted és a konnektor között? Az egy végtelen nagy ellenállás. Hétköznapi értelemben legalábbis.


4)

Mit jelent, ha valaminek egy 1C pozitív és 1C negatív töltése van? Az egyik elektron hiány, a másik felesleg. Ha összerakod őket, megsemmisül a Föld? :D


5)


Lásd kettes pont.

2013. márc. 10. 09:46
 2/4 A kérdező kommentje:
Ez mind szép és jó lenne, csak olyan könyvünk van, hogy nincsenek benne képletek, mindent a tanárnő ír fel órán. A leckéket még nem tudtam pótolni, tantárgyverseny felkészítőn voltam..
2013. márc. 10. 10:02
 3/4 A kérdező kommentje:
De nem gond, megoldottam. Köszönöm!
2013. márc. 10. 10:16
 4/4 anonim ***** válasza:

1. képlet: P=UI nomármost ha nagyobb a teljesítmény akkor az áramerősség is nagyobb lesz


2.Soros kapcsolásnál a feszültségek összeadódnak ezért 1,5V+1,5V=3V


3.Sztem végtelen ellenállás az amitmár az adott feszültség nem tud átütni. Pl. kerámia szigetelés a felsővezetékeken.


4. nyílván töltéskiegyenlítődés megy végbe


5. párhuzamos: 1/R=1/r+1/r+1/r+1/r+1/r az egyenletet rendezve: 1/R=5/r -> R=r/5

Mivel párhuzamos kapcsolásnál az ellenállások reciprok értékének összege lesz egyenlő az eredő ellenállás reciprok értékével.



soros R=r+r+r+r+r=5r


azaz soros kapcsolás estén az eredő ellenállás 25ször nagyobb lesz

2013. márc. 10. 10:57