Elakadtam matematika házi feladatban. Tudnátok segíteni légyszíves?


Sokszínű matematika feladatgyűjtemény 11-12


3619 Adjuk meg az egyenes három különböző irányvektorának koordinátáit, ha adott két pontja:

a,


A(-3;2) és B(3;2)


3620 Adott egy egyenes két pontja. Adjuk meg az egyenes egy olyan irányvektorát, amelynek mindkét koordinátája egész szám.

a,


A(-1/3;7/2) és B(3;-5/2)


3621 Adjuk meg az egyenes egy olyan normálvektorát, amelynek koordinátái egész számok, ha adott az egyenes két pontja:

a,

A(-2;1) és B(-2;7)


A válaszokat előre is nagyon szépen köszönöm!



2013. márc. 7. 17:55
 1/2 bongolo ***** válasza:

3619)


Az irányvektort a legegyszerűbb úgy kiszámolni, hogy az egyik pontból kivonjuk a másikat:

B-A = (3 - (-3); 2 - 2) = (6; 0)

Ennek tetszőleges szám-szorosa is ugyanolyan jó irányvektor. Tehát mondjuk ezek:

(1; 0)

(-1; 0)


3620)

B-A = (3 - (-1/3); -5/2 - 7/2) = (10/3; -12/2) = (10/3; -6)

Ennek a háromszorosa is irányvektor, ráadásul egész lesz minden koordináta: (10; -18)

Ez már jó megoldás, de ha gondolod, tovább is lehet menni, és megfelezni: (5; -9) is jó irányvektor.


3621)

Az IRÁNYvektor:

B-A = (-2 - (-2); 7 - 1) = (0; 6)

A NORMÁLvektort merőleges az irányvektorra. Azt úgy kapjuk, hogy felcseréljük a két koordinátát, és az egyiket (bármelyiket) negáljuk:

(-6; 0)

vagy akár (6; 0), vagy akár az (1; 0) is jó.


Azért lehet ezeket a vektorokat bármivel beszorozni vagy elosztani, mert csak az irányuk számít, a nagyságuk nem.

2013. márc. 7. 21:25
 2/2 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm!!! :)))
2013. márc. 7. 22:10