Arányosság Hány halat fogott Béla?


Béla, Géza, István és Péter horgászversenyt rendeztek. A Béla és Géza által fogott halak számának aránya 5 : 6. Géza és István kifogott halai számának aránya 4 : 3. Péter annyi halat fogott, mint István. Együtt összesen 360 halat fogtak.

Hány halat fogott Béla?

Igazából tudom hogy 108 halat fogott, mert ilyen toto-s kérdés volt, és végignéztem az összessel, de ha nem adtak volna megoldást akkor nem tudom, hogy hogyan kell kiszámolni.

Magyarázza meg valaki légy szíves.

Köszönöm.



2013. márc. 6. 14:42
 1/1 BKRS ***** válasza:

Legegyszerűbb egyenlettel megoldani:

Béla x halat fogott

Géza 6x/5 halat fogott

István 3*(6x/5)/4 = 9x/10 halat fogott.

Péter szintén 9x/10 halat fogott.

x+ 6x/5 + 9x/10 + 9x/10 = 360

x*(1 + 6/5 + 9/10 + 9/10) = 360

x = 360/(1 + 6/5 + 9/10 + 9/10) = 360/4 = 90

2013. márc. 6. 15:47