Béla, Géza, István és Péter horgászversenyt rendeztek. A Béla és Géza által fogott halak számának aránya 5 : 6. Géza és István kifogott halai számának aránya 4 : 3. Péter annyi halat fogott, mint István. Együtt összesen 360 halat fogtak.
Hány halat fogott Béla?
Igazából tudom hogy 108 halat fogott, mert ilyen toto-s kérdés volt, és végignéztem az összessel, de ha nem adtak volna megoldást akkor nem tudom, hogy hogyan kell kiszámolni.
Magyarázza meg valaki légy szíves.
Köszönöm.
2013. márc. 6. 14:42
1/1 BKRS válasza:
Legegyszerűbb egyenlettel megoldani:
Béla x halat fogott
Géza 6x/5 halat fogott
István 3*(6x/5)/4 = 9x/10 halat fogott.
Péter szintén 9x/10 halat fogott.
x+ 6x/5 + 9x/10 + 9x/10 = 360
x*(1 + 6/5 + 9/10 + 9/10) = 360
x = 360/(1 + 6/5 + 9/10 + 9/10) = 360/4 = 90