Miért pont azt a képletet kell használni? (fizika)


Sziasztok.

Holnap felmérőt írok fizikából, pontosabban Archimédesz törvényéből, és nem értek egy példát, hogyan hogyan számoltuk ki a suliban.

A példa így szól:

"Milyen nagy a hajó vízszintes keresztmetszetének területet, ha 5 tonna rakomány hatására 1cm süllyed mélyebre?"


Mi ezt a képletet használtuk -> V*rónulla*g=m*g


Miért csak egy gravitációs állandó van?



2013. márc. 4. 20:24
 1/10 anonim ***** válasza:

A felhajtóerő képlete: V*rónulla*g

Mivel a test ( jelen esetben a hajó) nyugalomban van, a testre ható erők eredője nulla. Két erő hat ahajóra, a felhajtóerő(felfelé), valamint a gravitációs erő (lefelé), aminek egyenlőnek kell lennie. A grav. erő ebben az esetben m*g. Ha valami nem világos, kérdezz nyugodtan.

2013. márc. 4. 20:38
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, de szeretném még megkérdezni, hogy miért nem hat külön a hajóra is és a testre is gravitációs erő?
2013. márc. 4. 20:42
 3/10 anonim ***** válasza:

Nem egyértelmű a feladat de mind1... ábra is kell hozzá

Azért van 1 gravitációs állandó mert itt a földön az közelítőleg mindenhol ugyanaz. 9,8 m/s2 körül



A lényeg az hogy a kiszorított víz súlya lesz egyenlő az

5 tonna*g-vel

ró: a víz sűrűsége

A koszorított víz tömege ró*V

A kiszorított víz súlya: ró*V*g

A rakomány tömege: 5000kg rakomány súlya: 5000kg*g


ró*V*g=5000kg*g


Innen V számítható


A kiszorított víz térfogata: V= 1cm * A


Ebből A számítható

2013. márc. 4. 20:43
 4/10 anonim ***** válasza:
Ja és 1cm=0,01m
2013. márc. 4. 20:44
 5/10 A kérdező kommentje:

Még írtunk ilyesmit, hogy a V=ró*d-vel


és, hogy ró=m/d*rónulla

2013. márc. 4. 20:48
 6/10 anonim ***** válasza:
mit jelöltetek d-vel?
2013. márc. 4. 20:50
 7/10 A kérdező kommentje:
az 1cm-ert
2013. márc. 4. 20:57
 8/10 anonim ***** válasza:

Hat a gravitációs erő a hajóra is és a rakományra is.


De itt most csak a rakomány súlya által okozott szintkülönbséggel vagy vízkiszorítassál foglalkozunk. A hajó súlyával nem!

2013. márc. 4. 21:05
 9/10 anonim ***** válasza:

Valamit elírtál!


Az V=A*d lesz!


ahol a vízszintes keresztmetszet felülete, ahogy fentebb is írtam...

2013. márc. 4. 21:06
 10/10 anonim ***** válasza:

jav.


ahol A a vízszintes keresztmetszet felülete, ahogy fentebb is írtam...

2013. márc. 4. 21:07