Fizika házi (11. osztály) Tudna segíteni benne valaki?


"Alkohol vízre vonatkoztatott törésmutatója 1,05. Mekkora a határszög?"


Valaki eltudná röviden magyarázni,hogyan kell kiszámolni?


2013. márc. 4. 17:40
 1/3 anonim ***** válasza:

sin alfa / sin béta = törésmutató


Akkor verődik vissza teljesen, ha alfa=90fok.

2013. márc. 4. 18:38
 2/3 bongolo ***** válasza:

Először kis elmélet. A képlet a végén lesz:


Most alkohol vízre vonatkoztatott törésmutatójáról van szó. Az alkohol az 1-es közeg, a víz a 2-es az n₁₂-ben.


n₁₂ = 1,05


A fény sebességére fel lehet ezt írni:

n₁₂ = c₂/c₁


Ez most azt jelenti, hogy az alkoholban a fény 1,05-ször lassabban terjed, mint a vízben.


Másrészt fel lehet írni a beesési és törési szögek szinuszára ezt:


n₁₂ = sin α₂/sin α₁


(Itt is a 2-es közeg adata van a számlálóban, ugyanúgy, mint a fénysebességnél.)


Vagyis ha van egy olyan edényed, amiben alul víz van, felül meg alkohol (mert annak kisebb a fajsúlya), akkor amikor az alkoholból átmegy a fénysugár a vízbe, akkor az alkoholban a beesési szög (α₁) kisebb, mint a vízben a törési szögek (α₂).


Ha növeljük az alkoholban a beesési szöget, akkor nől a vízben a törési szög is. Ez addig tud menni, amíg a törési szög 90° nem lesz; utána már egyáltalán nem megy be a fény a vízbe, visszaverődik az alkohol és víz határán. Az ehhez (vagyis α₂=90°-hoz) tartozó beesési szög a határszög:


n₁₂ = sin 90°/sin α₁ = 1/sin α₁

sin α₁ = 1/n₁₂ = 1/1,05


Ebből számold ki α₁-et.


---

Megjegyzés:

Amelyik anyagnak nagyobb a törésmutatója, azt úgy mondjuk, hogy optikailag sűrűbb. Az alkoholnak nagyobb, mint a víznek, ezért lesz az alkohol vízre vonatkoztatott törésmutatója 1-nél nagyobb. Vagyis az alkohol optikailag sűrűbb, mint a víz. Persze az alkoholnak a nem optikai sűrűsége kisebb...


Általában azért a sűrűbb anyagoknak az optikai sűrűsége (vagyis törésmutatója) is nagyobb, pl. a víznek nagyobb, mint a levegőnek, az üvegnek nagyobb, mint a víznek, stb.

2013. márc. 4. 18:41
 3/3 A kérdező kommentje:
Áááh nagyon szépen köszönöm :)
2013. márc. 5. 15:09