A komplex számok halmazán, mi a megoldás? Feladat: Oldjuk meg az adott egyenletet, ahol z ϵ C. z^2+z konjugált =1 Idáig eljutottam: a^2-b^2+2abi + a-bi =1

2013. márc. 1. 09:43
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

(1) a^2 - b^2 + a = 1

(2) 2ab - b = (2a - 1)*b = 0

Egy szorzat akkor 0, ha valamelyik tényezője 0, azaz vagy a = 1/2 vagy b = 0.

Ha a = 1/2, akkor

(1) 1/4 - b^2 + 1/2 = 1,

(1) b^2 = -1/4,

ami nem lehet, mert b valós.

Ha b = 0, akkor

(1) a^2 + a = 1,

a másodfokú egyenlet megoldóképlete alapján

a_1 = -1/2 + gyök(5)/2,

a_2 = -1/2 - gyök(5)/2.


Ezeket helyettesítve a z = a + b*i kifejezésbe a megoldások

z_1 = -1/2 + gyök(5)/2 + 0*i vagy

z_2 = -1/2 - gyök(5)/2 + 0*i.

2013. márc. 1. 13:29
 12/12 A kérdező kommentje:
Én kérek elnézést, hozzá szóltam a saját hozzászólásomhoz. Na szóval, ha jól értem az általam levezetett megoldásnál az a hiba, hogy a és b csak valós szám lehet, nekem meg b-re √(-0,25)jött ki. A megoldás kulcsa (számomra) ott volt, hogy 2ab-b=0 mikor lehet nulla, erre nem figyeltem. Köszönöm a segítséget, igen hasznos volt. Üdv.
2013. márc. 1. 14:25
1 2