2013. márc. 1. 09:43
11/12 anonim válasza:
(1) a^2 - b^2 + a = 1
(2) 2ab - b = (2a - 1)*b = 0
Egy szorzat akkor 0, ha valamelyik tényezője 0, azaz vagy a = 1/2 vagy b = 0.
Ha a = 1/2, akkor
(1) 1/4 - b^2 + 1/2 = 1,
(1) b^2 = -1/4,
ami nem lehet, mert b valós.
Ha b = 0, akkor
(1) a^2 + a = 1,
a másodfokú egyenlet megoldóképlete alapján
a_1 = -1/2 + gyök(5)/2,
a_2 = -1/2 - gyök(5)/2.
Ezeket helyettesítve a z = a + b*i kifejezésbe a megoldások
z_1 = -1/2 + gyök(5)/2 + 0*i vagy
z_2 = -1/2 - gyök(5)/2 + 0*i.
12/12 A kérdező kommentje:
Én kérek elnézést, hozzá szóltam a saját hozzászólásomhoz. Na szóval, ha jól értem az általam levezetett megoldásnál az a hiba, hogy a és b csak valós szám lehet, nekem meg b-re √(-0,25)jött ki. A megoldás kulcsa (számomra) ott volt, hogy 2ab-b=0 mikor lehet nulla, erre nem figyeltem. Köszönöm a segítséget, igen hasznos volt. Üdv.
2013. márc. 1. 14:25