Jó matekosok, segítene valaki ebben a pár kérdésben? (feladatok lennt)


Meg lehet-e választani az "m eleme Q" paraméter értékét úgy, hogy az alábbi egyenletnek egy megoldása legyen?

a) 3x^-x-5=-2mx-m

b) mx^+mx+m=3+2x


(^-el jelöltem a négyzetet. remélem érthető :S )

Tehát ez lenne az egyik feladat..eleve a kérdéssel akadnak értelmezési problémáim.

Aztán.


A 2x^-7x+5=0 egyenlet megoldása nélkül határozzuk meg a gyökök

a) összegét

b)szotzatát

c)reciprokösszegét

d)négyzetösszegét


Van mégegy. Határozza meg a "p eleme Z" paraméter értékét úgy, hogy a 3x^+px+p-7=0 egyenletnek a gyökei egymás reciprokai legyenek!


Ez nekem kb kínai, kérlek, ha megszánnál elmagyarázod hogyan is kell levezetni, és kiszámolni??


Köszönöm előre is.


2009. szept. 7. 19:41
 1/4 anonim ***** válasza:

1., Kérdés magyarázata: megvan adva egy másodfokú egyenlet, ennek van két (nem feltétlen különböző) gyöke. A másodfokú egyenleted úgy van megadva, hogy van benne egy paraméter, ami számodra játéklehetőséget ad, hiszen ha más számnak veszed az m paramétert, akkor más másodfokú egyenletet fogsz kapni. A feladat úgy megadni az m paramétert, hogy a másodfokú egyenleted mindkét gyöke ugyanaz legyen, azaz csak 1 gyöke legyen.



Megoldás: átrendezed az egyenletet, és megoldod a másodfokú megoldóképletével:

a., 3x^2+(2m-1)x+(m-5)=0, ennek a gyökeit a megoldóképlet szerint felírod. Abban a felírásban lesz a diszkrimináns nevezetű rész, biztos tanultátok, az a gyökjel alatti rész. Ez az, ami elkülöníti a két gyököt, hiszen a két gyök képlete között pont ennek a résznek a +- előjele a különbség. Tehát pontosan akkor esik egybe a két gyök (másképp mondva egy gyök van), ha a diszkrimináns 0.

Itt a diszkrimináns (2m-1)^2-12(m-5), ha jól látom. Az m-et úgy kell megválasztani, hogy ez 0 legyen, azaz meg kell oldanod az egyenletet m-re.


b., ugyanígy, ha az a-t megértetted, akkor a b.,-n gyakorolhatsz

2009. szept. 7. 22:05
 2/4 anonim ***** válasza:

2., Ha van egy másodfokú kifejezésed: ax^2+bx+c, akkor azt írhatod gyöktényezős alakban is a(x-q1)(x-q2)=ax^2+bx+c, ahol a q1,q2 a két gyök. Ebben az a jó, hogy ha kifejted, akkor ax^2-(q1+q2)x+q1*q2=ax^2+bx+c kapsz, amiből b=-(q1+q2) = "a gyökök összegének mínusz 1szerese", és c=q1*q1="a gyökök szorzata".

Tehát ha eléd raknak egy másodfokú egyenletet, akkor már számlás nélkül rögtön tudod a két gyök összegét és szorzatát. Itt ezek: az összeg=-b=7, a szorzat=c=5.

A reciprok- és négyzetösszegeket pedig a szorzat és összegből kell kiügyeskedni:

reciprokösszeg: 1/q1 + 1/q2 = (q1+q2)/(q1*q2), azaz összeg/szorzat, ami itt 7/5.

Négyzetösszeg: q1^2+q2^2=(q1+q2)^2-2*q1*q2, ami itt behelyettesítve 7^2-2*5=24.

2009. szept. 7. 22:14
 3/4 anonim ***** válasza:
a 3. ugyanúgy megy, mint az egyes, csak itt nem úgy kell megadni a p-t, hogy a megoldóképletben a diszkrimináns 0 legyen, hanem hogy a gyökök egymás reciprokai. Ugyanúgy felírod a megoldóképletet, kapsz két kifejezést az egyenlet két gyökeire, felírod, hogy ezek egymás reciprokai, átrendezed, és megoldod p-re.
2009. szept. 7. 22:16
 4/4 A kérdező kommentje:
Úristen, köszönöm szépen a választ! Áttekinthető, érthető. Köszönöm mégegyszer.
2009. szept. 8. 17:47