Segítene valaki ennek a matek feladatnak a megoldásában?


Egy háromszög oldalainak felezőpontjai P(-2;3) Q(2;-1) R(4;6). Írjuk fel a háromszög oldalegyeneseinek és oldalfelező merőlegeseinek egyenletét.

Előre is köszönöm!



2013. febr. 16. 13:41
 1/3 anonim ***** válasza:

PQ irányvektora (4;-4) ebből a PQ normálvektora (4;4) így a PQ egyenes egyenlete: 4*x+4*y=4*2+4*(-1)=4 ezt egyszerűsítve x+y=1 adódik a PQ egyenes egyenletére.


QR irányvektora (2;7) ebből a QR normálvektora (7;-2) így a QR egyenes egyenlete: 7*x-2*y=7*2-2*(-1)=19


PR irányvektora (6;3) ebből a PR normálvektora (3;-6) így a PR egyenes egyenlete: 3*x-6*y=3*4-6*6=-24 ezt egyszerűsítve x-2y=-8 adódik a PR egyenes egyenletére.


PQ oldal felezőpontja (0;1)

PQ irányvektora (4;-4) megegyezik a PQ oldalfelezőmerőlegesének normálvektorával így 4*x-4*y=4*0-4*1=-4 ezt egyszerűsítve a PQ oldalfelezőmerőlegesének egyenlete: x-y=-1


QR oldal felezőpontja (3;2,5)

QR irányvektora (2;7) megegyezik a QR oldalfelezőmerőlegesének normálvektorával így 2*x+7*y=2*3+7*2,5=23,5, így a QR oldalfelezőmerőlegesének egyenlete: 2*x+7*y=23,5


PR oldalfelezőpontja (1;4,5)

PR irányvektora (6;3) megegyezik PR oldalfelezőmerőlegesének normálvektorával így 6*x+3*y=6*1+3*4,5=19,5 amit egyszerűsítve

PR oldalfelezőmerőlegesének egyenlete 2*x+y=6,5


Megjegyzés1: Ha két egyenes merőleges egymásra akkor az egyik irányvektora merőleges a másik normálvektorával.


Megjegyzés2: Én még szoktam kérni az oldalfelezőmerőlegesek metszéspontját is. Ezt úgy kapod meg, hogy a három oldalfelezőmerőleges egyenletéből veszed a ét legegyszerűbbet (ami Neked szimpatikus):


x-y=-1

2x+y=6,5


Ezt az egyenletrendszert megoldod és megkapod az oldalfelezőmerőlegesek metszéspontját ami a körülírható körnek a középpontja.


Megjegyzés3: Csodálatos dolog ez a MATEMATIKA.

2013. febr. 17. 08:13
 2/3 anonim ***** válasza:
Elgépeltem a QR egyenes egyenlete 7x-2y=16. Bocs!
2013. febr. 17. 08:14
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
2013. febr. 17. 12:41