2013. febr. 15. 16:10
 1/2 anonim ***** válasza:
631:136
2013. febr. 15. 16:40
 2/2 rémuralom ***** válasza:

százasok: x

tízesek: y

egyesek: x-5

a szám: 100x+10y+x-5=101x+10y-5

a fordítottja: 100(x-5)+10y+x=101x+10y-500


Az értelmezési tartomány: x és y is 10-nél kisebb természetes szám lehet csak. Ennek ismeretében felírhatjuk az egyenletet.


101x+10y-5=4*(101x+10y-500)+87


Zárójelfelbontás után:


101x+10y-5=404x+40y-2000+87


Rendezés után:


303x+30y=1908

101x+10y=636

100x+10y+1x=636


Az utolsó alakban visszaírtam a számot helyiértékek szerint, a 100x és az 1x azt mutatják, hogy az első és az utolsó számjegy egyeznek, a tízesek helyen pedig más áll. Az egyenlet másik oldalán lévő szám 636, amely megfelel ezeknek a kritériumoknak, tehát idáig jól dolgoztam, megveregethetem a vállam. De a feladatnak persze még nincs vége, hiszen a 636-nak a fordítottja önmaga, a hányadosuk 1, és nincs maradék :)


101x+10y=636

10y=636-101x

y=(636-101x)/10


y-nak mindenképpen 10-nél kisebb természetes számnak kell lennie, ezért 636-101x osztható 10-zel, és kisebb, mint 100. Próbálkozással végigmehetünk a lehetséges x értékeken (x-re is ugyanaz az értelmezési tartomány, mint y-ra). x=0 nem jó, mert 636-0>100. x=1 sem jó, mert 636-101>100 stb. x=6 az első, ami jó lehet (és az egyetlen, mert x=7-re már negatív értéket kapunk). 636-606=30, ami kisebb, mint 100, és még 10-zel is osztható. Tehát x=6, ez egészen biztos. Ezt az egyenletbe helyettesítve y-ra 3-at kapunk, az egyesek helyén pedig x-5=1 áll. A szám, amelyet keresünk: 631. 136-tal osztva tényleg négyet, és maradékul 87-et kapunk. Még egy vállveregetés nekem.

2013. febr. 15. 16:44