2013. jan. 28. 22:07
1/4 A kérdező kommentje:
Rosszul irtam...1+x+x^2+x^3+..........x^99=0
2013. jan. 28. 22:10
3/4 bongolo válasza:
Megoldás menete:
A mértani sorozat adatai:
kezdő elem: a=1
hányados (kvóciens): q=x
Most az első 100 elem van összeadva, hisz az első felírható úgy, hogy x^0, az utolsó meg x^99, ez n=100 darab.
A mértani sorozat összegképlete:
Sn = a·(qⁿ-1)/(q-1)
Ez a képlet adja meg az első n elem összegét. Kikötés: q≠1 (ha q=x=1 lenne, az 1+1+1+...+1, az összeg nem 0 → rendben van.)
Most tehát az első 100 elem összege nulla. A képlet így alakul:
0 = 1·(x^100 - 1)/(x-1)
A tört akkor nulla, ha a számlálója nulla:
x^100 - 1 = 0
x^100 = 1
Ennek két megoldása is van:
x = 1 → ezt a kikötés miatt el kell dobni
x = -1 → ez a megoldás.
4/4 A kérdező kommentje:
koszonom:)
2013. jan. 29. 14:26