Ha egy közös árú és pénzpiaci egyensúlyi helyzetből kiindulva növekszik a nominál pénzkínálat akkor árúpiac túlkínálatos állapotábol fog közelíteni az új egyensúlyi helyzethez. Igaz vagy Hamis?
Hiányzik több írásjel is a szövegből, ráadásul az "áru" főnév, ami mondjuk terméket jelent, míg az "árú" is értelmes szó, viszont melléknév, ezért inkább csak próbálok segíteni. A gazdaságban az "áru" a kínálat, a "pénz" a kereslet.
A feladat szerint a kiindulás, hogy egyensúlyi az állapot.
Majd "növekszik a nominál pénzkínálat", ami azt jelenti, hogy több pénz áramlik a gazdaságba, (például csökkentek a banki kamatok, ami miatt már sokan úgy érzik, hogy nem érdemes megtakarítani, inkább elköltenék a pénzüket )ezért nő a kereslet.
Erre a gazdaság válasza:
1. növekednek a termékek árai, hiszen a piacon sok pénz van, úgyis megfizetik az árát.
2. Mivel növekednek az árak, ezért érdemes lesz termelni. A gyártók növelik kapacitásukat, így előbb kialakul egy egyensúlyi állapot, majd a termelés tehetetlensége miatt bekövetkezik a túlkínálat.
( ami igazán érdekessé teszi a helyzetet, hogy a termelési kapacitás növeléséhez tőkére van szükség, amit a bankok tudnak biztosítani. Tehát ebben a helyzetben a bankoknak nő a hitelállományuk, ezért céljuk lesz, hogy növeljék a betétállományt is, vagyis emelni fogják a kamatokat, amely pénzt von el a gazdaságból, csökkentve a keresletet, ezzel felgyorsul a kívánatos egyensúlyi állapot. )
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!