Egy kerékpárbelsőben mért túlnyomás 50kPa 15°C-on. A napra kitett gumibelső térfogata 5%-kal növekszik, a túlnyomás a tömlő belsejében pedig 60kPa-ra nő meg. A külső légnyomás 100kPa. Mennyivel változott meg a tömlőben lévő levegő hőmérséklete?

Ha valaki ezt kiszámolja nekem, és érthetően levezeti akkor nagyon hálás leszek! :) Előre is köszönöm!!
2011. nov. 27. 19:34
 1/2 NoodIy ***** válasza:

Gondolom az az egyenlet ismerős, hogy:


p*V=n*R*T


Mivel a tömlőben lévő gáz mennyisége állandó, ezért n is állandó, elhagyható. R állandó elhagyható.Így a két esetre felírva az egyenletet:


p1*V1=T1 és p2*V2=T2 T2 az amit keresünk


p1=50000

p2=60000

V2=1,05V1

T1=15

T2=?


50000*V1=15 -> V1=15/50000


60000*1,05V1=T2 -> 60000*1,05*(15/50000)=T2


T2= 18,9 °C

2011. nov. 28. 11:49
 2/2 NoodIy ***** válasza:
Bocs elnéztem, ezek nem abszolut nyomások, szóval 60000 helyett 160000-et kell írni, 50000 helyett pedig 150000-et, mivel 100000 a külső nyomás és ezek pedig tulnyomások, szóval hozzáadódnak a külső nyomáshoz, mivel az abszolut nyomásokkal kell számolni. Így az eredmény is módosul (16,8°C)
2011. nov. 28. 11:53