Ezt a két feladatot hogyan lehet kiszámolni? (Matek)


1. Egy kétjegyű szám számjegyeinek aránya 2:3. Ha a 2-vel növelt számjegyeit fölcseréljük, az új szám az eredeti készeresénél 6-tal kisebb lesz. Mi az eredeti szám?


2. Ha egy kétjegyű szám számjegyeit felcseréljük, akkor az eredetihez képest feleakkora számot kapunk. Az egyik számjegy kétszerese a másiknak. Melyik ez a szám?



2013. febr. 10. 16:36
 1/3 anonim ***** válasza:

x/y = 2/3 --> x= 2/3y


10*(y+2)+(x+2) = 2(10x+y)-6


minden x helyére behelyettesíted a 2/3y-t, összevonsz:


y = 6 --> x=4


az eredeti szám: 46

az új szám: 92

2013. febr. 10. 16:58
 2/3 anonim ***** válasza:

2. feladatnak úgy vélem, nincsen megoldása, a szóba jöhető lehetőségek közül egyik sem jó párosítás :S


21 - 12

42 - 24

63 - 36

84 - 48


Egyenletet is felírhatsz:


10x+y = 2(10y+x)

10x+y = 20y+2x

8x = 19y

x = 19/8*y


2x = y <-- "Az egyik számjegy kétszerese a másiknak"

x=y/2


19/8y = y/2

19/4y = y

15/4y = 0

y=0, de x= y/2 = 0/2 = 0 ami viszont nem lehet.


Ezért nincsen megoldása a feladatnak.

2013. febr. 10. 18:05
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2013. febr. 10. 18:38