Adott egy háromszög b és c oldala valamint a háromszög területe (T = 2/5*bc).


Mekkora a harmadik oldal hossza?


2013. febr. 5. 22:46
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Előre is köszönöm szépen a segítséget :)
2013. febr. 5. 22:48
 2/11 anonim ***** válasza:
2013. febr. 5. 22:52
 3/11 bongolo ***** válasza:

Volt nemrég ugyanez a feladat (csak elsőre 2/3-ot írt a kérdező, de korrigált).

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

2013. febr. 5. 22:53
 4/11 BKRS ***** válasza:

Az attól függ, hogy tompaszögű vagy hegyesszögű a háromszög (valószínűleg két megoldás lesz)

T=b*c*sin(α)/2

sin(α)=2T/bc=2/5*bc/bc=2/5

cos²(α)=(1-sin²(α))= 21/25

a²=b²+c²-2bc*cos(α) = b²+c²-2bc*√(21/25)

vagy

a²=b²+c²+2bc√(21/25)

2013. febr. 5. 22:53
 5/11 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek:)
2013. febr. 5. 22:56
 6/11 BKRS ***** válasza:
óvatosan, elszámoltam az egyiks sort, a sin(α) számolásnál valahol lemaradt egy 2-es szorzó!
2013. febr. 5. 23:08
 7/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a javítást :)
2013. febr. 5. 23:12
 8/11 BKRS ***** válasza:

Meg lehet ezt szögfüggvény nélkül is oldani?

Legyen az alapja b, és a csúcshoz tartozó magassága m, ennek a magasságnak a talppontja pedig L. L a b oldalt két részre bontja: AL=p, LC=q, ahol pés q előjeles, ha a háromszög tompa szögű akkor a rövidebbik a kettő közűl legyen negatív.

T=2/5 * bc

T=m*b/2=2/5bc

m=(4/5)c

m²+p²=c²

(4/5)²c² + p² = c²

p²= (1-16/25)c² = 9/25 c²

p=3/5c vagy p = -3/5c (előjelesek volt p és q)


a²= m²+q² = (4/5)²c² + (c-p)²

Tehát attól függően, hogy hegyesszögű vagy tompaszögű a háromszög (az α és γ szögeknél)

a²=16/25 c² + 4/25 c² = 4/5 c²

a=2/√5 c

vagy

a² = 16/25 c² + 64/25 c² = 16/5 c²

a=4/√5 c

2013. febr. 5. 23:18
 9/11 BKRS ***** válasza:
Gyanus, hogy az eredményben b nem szerepel... nincs itt valami gond?
2013. febr. 5. 23:22
 10/11 bongolo ***** válasza:

Az üres sor után elrontottad: q=b-p, nem pedig c-p.

Ez a jó:


a² = m²+q² = (4/5)²c² + (b-p)²


p = ±3c/5, átrendezés után ez a viszonylag egyszerű eredmény lesz:


a² = b²+c² ± 6bc/5

2013. febr. 6. 00:11
1 2