Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Az Egri Csillagok olvasónaplój...

Az Egri Csillagok olvasónaplójának mik a megoldásai? (lent)

Figyelt kérdés

Először is mielőtt valaki azt írná hogy miért nem olvasom el,leírom hogy először azt hittem hogy tavaszra kell,ma mondták hogy már péntekre kell beadni és még csak az első fejezetet olvastam el :/ Itt vannak a kérdések,örülnék ha segítenétek,igaz azután lesz dolgozat,addig is ki is tudom olvasni,csak péntekig nem:


2.fejezet:


1,Dobó Istvánnal többször találkozol a regény során,hogyan vélekedsz róla szavai és tettei alapján?

2,Cecey és az öreg pap ebben a részben is csúnyán összevész. Indokold meg hogy veszekedésük nem old meg semmit.

3.fejezet:


1,Írj vázlatot arról,hogy milyen kalandban lett volna részük ha sikerül a szökési terv.

-Menekülés egy csónakkal

-Vihar a tengeren...

2,Hasonlítsd össze hogy milyen a Török Bálint udvarában lévő török rab,és a törökök fogságában lévő Török Bálint helyzete.

4.fejezet:


1,Dobó,Mekcsey,de még Sárközi is a jó humorú cigány újra meg újra felbukkannak,minek a jobb megértését segíti ez?

2,Gyűjts példákat arra hogy Gergő ötletei egyensúlyozzák a törökök számbeli fölényét(például szétpukkadó tüzes labdacsok)

3,Sorold fel Dobó István okos döntéseit,amik azt mutatják hogy példa kép egy jó várkapitánynak.

5.fejezet:


1,Éva bátorságáról és eszességéről tesz tanulságot,gyűjts példákat és tedd őket idő rendi sorrendbe!

2,Jellemezd Hegedűs hadnagyot,mi hiányzik belőle ami a többi hadnagyban benne van?Mitől lesz áruló?

3,Miért ügyel arra Dobó kapitány hogy ne tűnjön bosszúállásnak a felelősségre vonás amikor Hegedűs ítéletét hozza?

4,Gyűjts példákat arra amikor Dobó István dicsér és jutalmaz.

5,Sorolj példákat az önfeláldozásra,miért hős Miklós deák?

Ennyi lenne,tudom hogy sok de akinek van ideje az kérem válaszoljon.



2013. febr. 4. 16:12
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%

3. Miért ügyel Dobó kapitány...

Elsősorban azért, mert ki akarja vizsgálni a történteket,szabályos tárgyalást is tartanak, tanuk meghallgatásával.

Példát akar "statuálni" mutatni a szigorú ítélettel, hogy minden áruló így jár, senkinek sem kegyelmeznek.

Talán még azért is, mert Gergelynek és Hegedűsnek volt nézeteltérése, vitája egymással, ekkor Dobó Gergely pártjára állt, neki adott igazat.

2013. febr. 6. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:

4. Gyűjts példákat jutalmazásra, dicséretre:

Biztosan több is van ilyen, arra emlékszem, amikor az első nagy ostrom után a katonák jutalmat kapnak helytállásukért.

Gergelyt többször megdicséri, a különleges találmányai miatt is, fiaként bánik vele.

Kis apródját, Kristófot is megdicséri néha, fájdalmasan érinti a fiú halála.

Baloghnéval is visszautasító néha, aki ellátja a kapitány körüli teendőket. Az asszony féltené, óvná őt, amikor már napok óta keveset pihen és alszik. Dobó azért megbecsüli a vele való törődést, ha nem is mutatja ezt túlzottan. Emberséges az asszonnyal, értékeli, hogy ügyelni akar az egészségére.


5. Sorolj példákat az önfeláldozásra:

A vár ostroma idején sok ilyet látni, Miklós deák Évával kapcsolatban választja a halálnak ezt a módját.

Együtt indulnak Egerbe, és Miklóst nagyon bántja, hogy az ő felelőtlensége, hiszékenysége miatt rabolta el Jancsikát Jumurdzsák, a félszemű török.

Amikor az alagútban utolérik őket a törökök, és az út kétfelé ágazik, Miklós elvezeti a törököket a másik úton, és itt fáklyájával felrobbantja a lőport.

Egyrészt megmenti ezzel a tettével Éva életét, másrészt berobban az alagút, járhatatlanná válik, és jó néhány török katona is meghal.

Valóban hőssé válik fiatal kora ellenére, felismeri a kínálkozó helyzetet, nem tétovázik tette végrehajtásakor.

A lőportorony felrobbanása a várbelieket is figyelmezteti a veszélyre.

2013. febr. 6. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

Ugye látod, hogy már a 2. oldalnál tartunk ?

Cecey és a pap vitája nincs még meg, talán próbálom megkeresni holnap.

Valamint a török rab és Török Bálint összehasonlítása is hiányzik még.

Ma már mennem kell !

Szia !

2013. febr. 6. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm az eddigi segítséget :) Nagyon hálás vagyok,így időben készen lehetek :)
2013. febr. 6. 22:20
 15/18 anonim ***** válasza:
100%

Szívesen !

2. Cecey és az öreg Bálint pap összevész:

A két öreg mindig politikán vitatkozik, egészen pontosan azon, ki, kinek a híve, ki kinek a pártján áll, kit tekint , fogad el legális uralkodónak.

A vita is csak amiatt jöhet létre, hogy az ország 3 részre szakadt már ebben az időben.

1. része királypárti, Ferdinánd az uralkodó, aki német.

2. része Zápolya híve, aki meghalt, a királyné és a csecsemő János király jelenleg az uralkodó.

3. része török kézen van.

Cecey királypárti, tehát Ferdinánd híve, a pap pedig Zápolya híve.

Ez a dolog az, ami miatt mindig vitatkoznak.

Később a helyzet megváltozik, amikor Ceceyék Budára költöznek, György barát házába, és Évát a királyné megkedveli.

Az első fejezetben hívja őket levélben a házába, de akkor még Cecey nem akarja ezt elfogadni.

Azért meddő a vitájuk, mert ők úgysem tudják ezt megoldani. A török kiűzése az elsődleges feladat, csak azután következhet a teljes függetlenség kivívása.

2013. febr. 7. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
100%

Kiegészítés az idős Cecey és a pap vitájához:

Vallásuk különbözősége miatt is vitatkoznak, az egyik pápista, a másik újhitű. Ha jól gondolom, katolikus, a másik református, emiatt sem egyeznek, amelyen természetesen szintén nem lehet változtatni.

3. fejezetnél a 2. pont: a török rab és Török Bálint helyzetének összehasonlítása:

Török Bálint elég rosszul bánik a várában lévő török rabokkal, megalázza őket, nem nagyon veszi emberszáma őket.

Ugyan van lehetőségük kiállni a jó harcos hírében álló Bálint úrral, és aki legyőzné, annak szabadság lenne a jutalma, de erre nem sok az esély.

Az egyik török rab, aki szeretne mielőbb szabad lenni, hogy hazatérhessen kisfiához, feleségéhez, megátkozza a nagyurat. Az átok be is teljesedik Török Bálinton, aki szintén rabként, családjától távol hal meg Törökországban, a Héttoronyban.

Még az ő helyzetéről néhány szóban: a magyar rabokkal, így Török Bálinttal sokkal jobban bánnak, rangjának megfelelően, tisztelettel, könnyű lánc van csak rajtuk.

A Héttoronyban vannak, kertben is sétálhatnak, viszonylag jó körülmények között élnek, persze bezárva, látogatókat sem fogadhatnak.

Török Bálint családja váltságdíj fejében is próbálja kimenekíteni őt, és a történet folyamán Gergelyék is megkísérlik ezt. Sikertelenül.

Egy alkalommal a szultán is hívatja Bálint urat, és felajánlja neki a budai pasa megbízatást, méltóságot, amelyet nem fogad el az idős fogoly.

Nem akarja a törököt szolgálni, inkább rab marad.

Ez egyenes jellemére utal.

Ha minden igaz, itt a vége !


Remélem, megtalálod azért, hogy nem egymás után válaszoltam a feladatokra.

Jó munkát ! Szia !

2013. febr. 7. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim válasza:
Kedves kérdező! Én idén kaptam egy 21 oldalas olvasónaplót az Egri csillagokból. Nagyon sok benne a feladat, viszont a könyvben mindent megtalálni. Megértelek, sok dolga van az embernek, de hát mégis neked adták fel ezeket a feladatokat, nem pedig ezeknek a nagyon kedves embereknek, akik vették a fáradságot és az idejüket áldozták a kérdésed megválaszolására. Nem áll szándékomban összeveszni senkivel, csak a véleményemet írtam le.
2020. ápr. 12. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:

kedves valaszolo! Igen ertem, hogy nekem kellett volna mindent megtalalni annak idejen, de azert lassuk be, hogy az altalanos es kozepiskolaban adott kotelezo olvasmanyok alapjaraton nem a legjobb valasztasok. Nem hiszem, hogy egy 12 eves gyereket tulsagosan lekotne az Egri Csillagok, sot meg el is veszi a kedvet, hogy a kesobbiekben olvasson barmit. En a mai napig szenvedek azzal, hogy szivesen olvasnek de nehezen veszem ra magam, pedig sok dolog erdekelne.


De abban egyetertek, hogy a valaszolo nagyon rendes volt, hogy ennyire reszletesen megvalaszolta

2022. máj. 23. 18:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!