Az A pontban derekszogu haromszogben.

BC=10cm

AC=8cm

A,B pontban a haromszog sikjara emelt merolegesen felveszunk a B'pontot, ugy h

BB'=3cm

a)Igazoljuk h B'A meroleges AC

b)Szamitsak ki B'pontot tavolsagat az AC egyenestol.

c)Igazoljuk h a keletkezett tetraeder minden lapja dekerszogu haromszog.

Csak a c) pont kell..CSAK A C).

Koszonom nagyon szepen elore.


2013. jan. 31. 17:03
 1/2 BKRS ***** válasza:

HA az a és b pontokat megoldottad, akkor már csak 2 háromszögről kell bizonyítanod, hogy derékszögű.

Számoljuk ki a tetraéder ismeretlen éleit:


Pitagorasz tétel szerint: AB²+AC²=BC²

vagyis AB = 6cm

Megint Pitagoras Tétellel:

B'A= √(B'B²+BA²) = √(9+36)=√45 = 3√5

B'C= √(B'B²+BC²) = √(9+100) = √109


B'BC:

B'B=3

BC=10

B'C=√109

Ennek alapján B'B²+BC²=B'C² vagyis a háromszög derékszűgű.


B'BA:

B'B=3

BA=6

B'A=3√5

B'B²+BA² = 9+36=45 = B'A²

Tehát valóban ez a háromszög is derékszögű.

2013. jan. 31. 23:24
 2/2 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen:)
2013. febr. 1. 18:55