2013. jan. 31. 17:01
1/1 DudoloPocok válasza:
tömegekkel kell számolni
300 cm3 26,2 % oldat tömege : 300*1,13 =339 g
x cm3 35,2 % oldat tömege : x*1,17
keverési egyentel :
m1*c1+m2*c2+.....+mn*cn = (m1+m2+...+mn)*c
ahol m1,m2... mn az összekevert oldatok tömegei
c1, c2... cn az összekevert oldatok tömegszázalékos koncentrációja
c a keverék koncentrációja
igy :
x*1,17*35,2+(300*1,13-x)*0 = 300*1.13*26,2
( a 0 szorzós tag a víz, amit hozzá kell adni - a koncentrációja O )
innen x =300*1,13*26,2/(35,2*1,17)
x=215,66 cm3
Másképpen :
339 g 26,2 % oldatban van 3,39*26,2 g sósav =88,818 g
kérdés mennyi 35,2 % oldatban van ugyanennyi :
100g-ban van 35,2 g
y g ban van 88,818
y=88,818/35,2*100 =252,324 g, ami V=252,324/1,17=216,66 cm3