1. Hány cm3 35,2 tömeg%-os sósavoldat (sűrűsége 1,17 g/cm3) szükséges 300 cm3 26,2 tömeg%-os (sűrűsége 1,13 g/cm3 ) sósavoldat előállításához?

2013. jan. 31. 17:01
 1/1 DudoloPocok ***** válasza:

tömegekkel kell számolni


300 cm3 26,2 % oldat tömege : 300*1,13 =339 g

x cm3 35,2 % oldat tömege : x*1,17


keverési egyentel :


m1*c1+m2*c2+.....+mn*cn = (m1+m2+...+mn)*c


ahol m1,m2... mn az összekevert oldatok tömegei

c1, c2... cn az összekevert oldatok tömegszázalékos koncentrációja

c a keverék koncentrációja


igy :


x*1,17*35,2+(300*1,13-x)*0 = 300*1.13*26,2


( a 0 szorzós tag a víz, amit hozzá kell adni - a koncentrációja O )


innen x =300*1,13*26,2/(35,2*1,17)


x=215,66 cm3



Másképpen :


339 g 26,2 % oldatban van 3,39*26,2 g sósav =88,818 g


kérdés mennyi 35,2 % oldatban van ugyanennyi :


100g-ban van 35,2 g

y g ban van 88,818


y=88,818/35,2*100 =252,324 g, ami V=252,324/1,17=216,66 cm3

2013. febr. 1. 10:14