Mekkora tömegű mészkő, illetve 20tömeg%-os sósav szükséges 132g szén-dioxid előállításához?

2012. febr. 7. 19:57
 1/1 anonim ***** válasza:

CaCO3+ 2HCl = CaCl2 + H2O + CO2

m(CO2)=132 g

M(CO2)=44 g/mol

n(CO2)=132/44=3 mol

A reakció egyenlet mutatja, hogy 2 mol hidrogén-klorid szükséges 1 mol CO2 gáz előállításához,magyarán 6 mol szükséges 3 mol CO2 előállításához.

n(HCL)=6 mol

M(HCl)=36,5 g/mol

m(HCL)=219 g

Ez a tömeg egyenlő a 20 m/m%-val:

100 g sósavban van 20 g hidrogén-klorid,akkor

x g sósavban van 219 g hidrogén-klorid.

Egyenesarányosság:

x/100=219/20

x=1095 g

2012. febr. 7. 20:33