Mi annak a metán-szén-monoxid gázelegynek az összetétele amelynek 100 grammja standard állapotban 117,8köbdeciméter térfogatú?

2013. jan. 31. 15:28
 1/2 bongolo ***** válasza:

Standard állapotban 1 mol gáz térfogata 0,0245 m³ vagyis 24,5 dm³

117,8 / 24,5 = 4,8

vagyis 4,8 mol gáz 100 gramm.

1 mol: 20,8 g


1 mol CH₄: 16 g

1 mol CO:   28 g


Ha van x mol CH₄ és y mol CO, akkor az átlagos moláris tömeg ennyi:

(16x +28y)/(x+y) = 20,8

16x +28y = 20,8x + 20,8y

7,2y = 4,8x

osszunk 2,4-del

3y = 2x


Vagyis 3:2 arányban van benne a CO:CH₄ molekula.

2013. jan. 31. 23:51
 2/2 bongolo ***** válasza:

Dehogy, pont fordítva:

3y = 2x

3/2 = x/y


Vagyis 3:2 arányban van az x:y tehát a CH₄ : CO

2013. jan. 31. 23:53