Egy kétjegyű szám második számjegye 2-vel kisebb az elsőnél. Ha mindként számjegyét 3-mal csökkentjük, akkor az eredeti és az új szám különbsége 33. Mi az eredeti szám?

Matek házi :) S.O.S be kellene!
2013. jan. 22. 15:07
 1/4 anonim ***** válasza:

Szia! Az eredeti szám 97.

Ha mindkét számjegyét hárommal csökkented, akkor 64-et kapsz, ami megfelel a kritériumoknak, mert a különbségük 33.

Elsőfokú, kétismeretlenes egyenlet Y=X-2 kell behelyettesíteni.

Ne haragudj, csak ennyit tudtam segíteni, éjszakás voltam és nem fog az agyam.

2013. jan. 22. 15:29
 2/4 anonim ***** válasza:

Hát nem tudom, ezt milyen matematikai számítással kell megcsinálni, én egy nem túl "szép" módszert használtam.

Először is a számjegyeket kifejeztem egymásból, így lett a kétjegyű szám elő számjegye "x" a második számjegye, mivel 2-vel kisebb az elsőnél "x-2". A másik kéthegyű számot úgy kapjuk, hogy a számjegyekből kivonunk hármat, tehát az előző jelöléseknél maradva a számjegyek: x-3 , x-2-3 ( azaz x-5) Mivel a két szám különbsége 33, így mondjuk az elsőből ha kivonunk 33 -at akkor a két szám egyenlő lesz (bár ez a feladat megoldásában nem nagyon játszik szerepet). Tehát így néz ki:

x , x-2 -33 = x-2, x-5

Na már most. Mivel ezek számjegyek, ezért csak 0,1,2..9 lehetnek. Meg kell állapítani, hogy mely x-ek nem lehetnek.

Ha megfigyeled, akkor a másik kétjegyű szám második számjegye x-5.

Mivel a számjegy csak 0 vagy attól nagyobb lehet, minusz nem, ezért az x nek is nagyobbnak vagy egyenlőnek kell lennie, mint 5.

Tehát például az ötnek egy jó megoldásnak kell lennie, próbáljuk ki:

53 -33= 20

Na de más megoldás nem lehet? Mi van ha az x=6?

64 -33= 31


Ezek alapján azt mondhatnánk, hogy minden olyan x re teljesül, ami nagyobb vagy egyenlő, mint 5.

De ha továbbra is figyelembe vesszük, hogy az x el kifejezett tagok számjegyek, akkor azt is újból megállapítjuk, hogy a legnagyobb számjegy az a 9.

Ebből adódóan az x lehet : 5,6,7,8,9


Sajnálom, hogy csak így tudtam leírni, biztos van rá egy sokkal egyszerűbb magyarázat is, de remélem az enyémet is megértetted.

2013. jan. 22. 15:39
 3/4 A kérdező kommentje:
nagyon köszi nektek,így megértettem :)
2013. jan. 22. 15:41
 4/4 anonim ***** válasza:

Az előző vagyok. Szóval ilyen számpárok alakulnak ki:


53 20

64 31

75 42

86 53

97 64

2013. jan. 22. 15:43