Egy tört nevezője 3-mal kisebb a számlálójánál. Ha a nevezőhöz 10-et, a számlálóhoz 1-et adunk, akkor az eredeti tört reciprokát kapjuk. Melyik ez a tört?

egyenletrendszerrel kellene
2012. nov. 25. 20:30
 1/5 anonim ***** válasza:

x/(x+3)=(x+4)/(x+10)

Ebből x=4, tehát a tört a 7/4.

Ezeket úgy kell megcsinálni, hogy a szöveg alapján felírod az egyenletet, ahogy a másik kérdésednél is csináltam!

2012. nov. 25. 20:36
 2/5 A kérdező kommentje:
Igen tudom :) Csak amiket kiraktam azoknál nem sikerült :/ és nagyon köszönöm mégegyszer :)
2012. nov. 25. 21:19
 3/5 anonim ***** válasza:

az elsőé nem jó, így kell:

x/(x-3)=(x+7)/(x+1)

2012. nov. 25. 21:21
 4/5 anonim ***** válasza:

1. válaszoló vagyok

3. válaszolónak írom, hogy nincs igaza, jó a megoldásom.

7/4 a tört. 7-4=3 tehát a nevező 3-mal kisebb.

Nevezője 4 és 4+10=14, tehát az új tört nevezője 14. Számláló 7, tehát az új tört számlálója 7+1=8.

Vagyis az új tört 8/14, ami egyszerűsítve 4/7.

És láss csodát, a 4/7 pont az eredeti tört, vagyis a 7/4 reciproka.

Ennyi!

2012. nov. 25. 21:24
 5/5 anonim ***** válasza:

Megint az 1. vagyok.

Egyébként a 3. válaszoló megoldása is jó, csak ő mást nevezett el x-nek, de kiszámolva, neki is 7/4 jön ki.

2012. nov. 25. 21:27