Hogyan kell ezt a feladatot megoldani? (diff. Szám. , szélsőérték )


[link]


Csak az elinduláshoz kellene egy kis segítség, vagyis hogy kell felírni az alapfüggvényt. Onnan már megy. Előre is köszönöm!


2013. jan. 20. 14:24
 1/4 anonim ***** válasza:

A 2. az egyszerűbb: T konstans.

T=a*b -ből b=T/a. Kerület: k(a)=2a+2T/a. Ennek kell keresni a szélsőértékét.

A másikhoz csinálok rajzot.

2013. jan. 20. 16:30
 2/4 A kérdező kommentje:
köszönöm
2013. jan. 20. 17:03
 3/4 anonim ***** válasza:

A dinamikus rajz meg is van, de a szép megoldás nem jön össze:

[link]

2013. jan. 20. 20:27
 4/4 bongolo ***** válasza:

1.

r sugarú kör köré írt egyenlő szárú háromszög kerülete mikor minimális:


A háromszög alapja legyen a, szára b. Az alap felét jelöljük x-szel. (x>r esetén jön csak ki háromszög.) Az alapon fekvő szögeket jelöljük α-val.

A kerület a+2b = 2(x+b)

A kerületnek ugyanakkor van minimuma, mint amikor x+b-nek.


Fejezzük ki b értékét x-szel:


Ugyanazokat a jelöléseket alkalmazom, mint amik az előző válasz ábráján vannak. pl. x=DA=DB, r=DK, b=AC=BC


A kör középpontját (K) a háromszög alapon fekvő csúcsával (B) összekötő szakasz hossza √(x²+r²). KB az α szög szögfelezője, hisz a háromszögbe írt kör középpontja a szögfelezők metszéspontja. Ezért:

cos α/2 = x/√(x²+r²)


Tudjuk, hogy:

cos α = 2·cos²α/2 - 1


cos α = 2·x²/(x²+r²) - 1 = (x²-r²)/(x²+r²)

Másrészt:

cos α = x/b

Ebből már kijön b:


b = x·(x²+r²)/(x²-r²)


A kerület fele pedig:

b+x = x·( (x²+r²)/(x²-r²) + 1)

b+x = x·( 2x²/(x²-r²) )

b+x = 2x³/(x²-r²)


Ezt kell deriválni, stb. Csináld meg.


A 0 valamint negatív gyök nem érdekes, hisz x>r kell mindenféleképpen. Leírom a végeredményt is ellenőrzésképpen:

x = r·√3

(Ez egyébként az egyenlő oldalú háromszöget jelenti, gondolj bele.)

2013. jan. 21. 00:12