Matek! NAGYON FONTOS! Hogy jön ki?


segítsetek, fél órája nem tudok rájönni hogy hogy jön ki:

Kertész gazda egy kosár almát vitt a piacra. Az első vevő megvette az almák felét, a máso-dik a maradék harmadát, a harmadik a még megmaradt almák ötödét. A negyedik vevő el-vitte a megmaradt nyolc almát.

) Hányszor több almát vett az első vevő, mint a második?

b) Az összes alma hányadrészét vette meg a harmadik vevő?

c) Hány alma volt a kosárban eredetileg?

d) Hány almát vett a harmadik vevő?

e) Melyik vevő vásárolta a legkevesebb almát?


2013. jan. 18. 10:45
 2/4 A kérdező kommentje:
kösszönöm.
2013. jan. 18. 11:08
 3/4 anonim ***** válasza:

Egyszeru a megoldas.Az almak oszege legen x.

Az almak fele x/2.

A maradek alma szinten x/2 ezt eloszjuk meg 3-al azaz x/2/3=x/6.

Namarmost ugye x/2 alma votl mikor a masosik elvitee az almak harmadat.

Azaz x/2-x/6 = (3x-x)/6 = 2x/6=x/3

Tehat vegul x/3 almank maradt mikor a harmadik ennek elviszi az otodet.

Azaz x3/3/5 = x/15.

Tehat az egyenlet igy nez ki


x/2+x/6/+x/15+8 = x


Kozos nevezo a 30.

30x =15x+5x+2x+240

30x=22x+240

8x=240

x=30

Tehat 30 alma volt oszesen

Az elso 15 almat vett a masodik 5 a harmadik 2 a negyedik 8 almat.

a. Az elso haromszor tobb almat vett

b. A harmadik vevo az osz almak 1/15-et vette.

c. A kosarban 30 alma volt

d. A harmadik vevo 2 almat vett

e.A harmadik vevo vette a legkevesebb almat.


Kerek zold pacsit.:)

2013. jan. 18. 11:13
 4/4 A kérdező kommentje:
kaptál ;) köszönöm.
2013. jan. 18. 12:36