Ennyiből megmondható az arány?

Sziasztok, [link] szerintetek elég ennyi adat?
2013. jan. 14. 22:05
 1/4 vurugya béla ***** válasza:
Elvileg elég az adat, de a feladat jó nehéz. Gondolkodom...
2013. jan. 14. 22:37
 2/4 bongolo ***** válasza:

Ezen az ábrán nézd a pontok nevét:

[link]


Az érintő és szelőszakaszok tétele szerint CD·CE = CG²

Ha CD=DE=EF=1, akkor ebből CG=√2 jön ki. Válasszuk inkább ezeknek a √2-szeresét, úgy szimpatikusabb hosszakkal számolhatunk:

CD=DE=EF=√2 → CG=2

Ugyanez felírható az F pontból is, ezért FJ=2


Ha a BG=BJ szakasz hosszát x-nek nevezem, akkor:

BC = 2+x

AB = 2·(2+x)

AC = 6+x


Az ebből egyértelmű, hogy az AB szakasz dupla olyan hosszú, mint BC. Sajnos x hossza eddig nem derült ki, ezért az AC oldal arányát nem tudom.


Az ábrát GeoGebrával csináltam, és elég pontos. A programban lemérve x hosszát elég pontosan 1/2-nek adódik (vagyis BG = CG/4), de nem tudom, hogy miért. Hátha más rájön :)

2013. jan. 14. 23:57
 3/4 anonim ***** válasza:

Egy lehetséges megoldás:

[link]

2013. jan. 15. 16:52
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget. :)
2013. jan. 15. 17:12