Érettségire felkészitő 3 oldalas esszét kell írnom. Valaki segítene? (címek lent)
-Költői feladatvállalás szempontjából hasonlítsd össze Arany János:Letészem a lantot és Mindvégig c. műveit
- -||- Petőfi Sándor: A XIX.sz. költői és Arany j: Mindvégig c. műveit
- Bűn és bünhődés motívuma Arany balladáiban
- A fa motívuma Petőfi és Arany költészetében
-Arany J.: Őszikék korszakának bemutatása
-Az egyén és a közösség viszonya Arany és Petőfi munkásságában
Igazából csak segítséget szeretnék kérni hogy hogyis kell ezeket írni, miket írhatnék bele,hogyan kezdjem el stb., mert a tanár nemmagyarázta el érthetően és nemigazán tudom hogy kezdjek hozzá, ha valaki tudna segíteni nagyon megköszönném!!
Amikor összehasonlító verselemzést kell írni, mindig azzal kell kezdeni, hogy mikor, melyik korszakában alkotta a költő a verset.
1. faladat: Arany János a Letészem a lantot c. versét 1850.-ben írta, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverése után, míg a Mindvégig c. versét sokkal később, 1877.-ben.
A két költemény hangulata is más. Az elsőben a fájdalom a kétségbeesés, a függetlenségi harc leverése miatt, valamint legjobb barátja, pályatársa Petőfi Sándor elvesztése miatt uralkodik el a költőn. Itt azt mondja, nem tud, nem akar tovább alkotni, nincs kinek, nincs, aki meghallgatná őt.
Bocs. ! El kellett mennem. Azért elküldtem, amit addig írni kezdtem.
A lant, amely Arany és Petőfi költészetében is állandóan felbukkan, a költői hívatás, a költészet szimbóluma, jelképe, a toll megfelelője.
Talán ezzel is kezdhetnéd.
Utána az összehasonlítás, a második vers éppen az ellenkezőjét fejti ki, mint az első: nem szabad hallgatni, írni kell, alkotni az élet végéig, hiszen a költő dolga ez, a költői elhivatottság ezt diktálja.
Tompa Mihályt talán nem tanuljátok, ők hárman barátok voltak.Ő a költőket a madarakhoz hasonlítja, és Arany Letészem a lantot c. versével ellentétben azt írja:"Fiaim, csak énekeljetek !"
2. Petőfi Sándor a XIX. század költői című versében a költői hivatástudatot ábrázolja, azt, hogy mi a szerepe, mi a feladata a költőknek ezekben a vészterhes időkben. Utat mutatni, vezetni, a tömegek élére állva harcolni a szabadságért, függetlenségért.
Ő a vers írásakor még sokkal fiatalabb, habitusában különben is mindig a forrófejűbb, lázadóbb, lelkesebb, míg Arany a megfontoltabb, kiegyensúlyozottabb utat járja.
Ez a két vers alapvető különbsége is, bár a megfogalmazott eszmék, célok, tehát a lényeges dolgokban nincs eltérés kettejük között.
Amíg élnek, alkotniuk kell, egy percre sem szabad meghátrálni, a haladásért kell küzdeniük a végsőkig, hogy a nemzetnek, hazájuknak, népüknek hasznára váljanak.
Gondolatok, melyek eszembe jutottak a feladat kapcsán, talán segítenek !
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!