Matek dogát írok holnap és ezeket a feladatokat sehogy sem tudom megoldani!?


1, Ha valamely kockának az éleit 4 cm el növeljük a felszíne 480 cm2 el növekszik.Mekkora a kocka térfogata?

2, 3 oldalú egyenes hasáb minden éle egyenlő,térfogata pedig 184 cm3.Mekkorák az élei?

3, Egy szabályos 3 oldalú gúla 14 cm az oldalélek hossza 20 cm.Mennyi a felszíne és a térfogata a gúlának?



2013. jan. 14. 14:12
 1/4 A kérdező kommentje:
nagyon megköszönném ha valaki el is magyarázná:)
2013. jan. 14. 14:13
 2/4 anonim ***** válasza:

1.

A = a*a*6

A+480 = a+4*a+4*6


Az első egyenlet jobb oldalát beírod a másodikba az 'A' helyére, rendezed a-ra, és megvan az élhossz. Ebből már egyszerű a térfogat.

2013. jan. 14. 14:19
 3/4 anonim ***** válasza:

2.

Térfogat=alap*magasság. Ezt felírod paraméteresen, és egyenlővé teszed 184-gyel. Rendezed az élhosszra, és kész. :)

(Mivel minden éle egyenlő, az alap is egy egyenlő szárú háromszög lesz.)

2013. jan. 14. 14:23
 4/4 anonim ***** válasza:

3. Ez egy tetraéder,de tök mindegy,hogy hogy nevezzük,azt viszont tudni kell,hogy 4 darab háromszög határolja.Ha szabályos,akkor az alap háromszög oldalai egyenlőek,valamint a három darab háromszög oldalai szintén egyforma hosszúságúak.Az alsó 14 cm és a két szár 20-20 cm,ebből tudjuk azt is,hogy egyenlő szárú háromszögekből áll a gúla.


Ki tudjuk számolni a területét az összesnek,alsónak 14*14*sin60/2=84,87 cm^2.Oldalháromszögek:Itt kell a magassága a háromszögnek.Az alapélt elfelezzük,és csinálunk egy derékszögű háromszöget.7^2+x^2=20^2,amelyből x=18,73cm.T=18,73*14/2=131,14.Megszorozzuk 3-mal,mivel három háromszög van,abból kijön,hogy Tp=393,43.Tp a palást területe.Összeadjuk az alappal és A=478,3cm^2.


Térfogat:Kiszámoljuk az alsó háromszög magasságát 60° tangensével.


tg60=y/7,amelyből y=12,12cm.El kell osztani kettővel és a gúla magasságvonalának alsó pontjához fog mutatni,ebből kiszámolva magát a gúla magasságát.Tudjuk,hogy az oldalháromszög magassága 18,73,ez lesz az átfogója a derékszögű háromszögnek.12,12/2=6,06.


6,06^2+M^2=18,73^2,amelyből M=17,72cm.


V=at*M/3,at az alapterület.84,87*17,72/3=501,1216cm^3.

2013. jan. 26. 23:52