mekkora lesz a nyomas a palackban ha mar csak kezdeti CO2 mennyisegenek 10 illetve 90 szazaleka maradt a palackban2013. jan. 11. 13:59
1/7 Silber válasza:
Irodalmi adat alapján a 20°C-os CO2 tenziója 56 atm.
56 atm=101325*56=5674200 Pa. Ez a gőzfázis nyomása.
A gőzfázis sűrűsége:
pV=nRT
pV=m/MRT
p=Rho/MRT
Rho(CO2,g)=pM/(RT)=5674200Pa*0.044kg/mol/(8.314J/molK*293K)=102.49 kg/m^3
Rho(átl.)=mö/Vö=6.45 kg/0.01 m^3=645 kg/m^3
Legyen x a gázfázis aránya a teljes térfogathoz képest:
Rho(átl.)=x*Rho(CO2,g)+(1-x)*Rho(CO2,f)
Rho(átl.)=x*Rho(CO2,g)+RHo(CO2,f)-x*Rho(CO2,f)
Rho(átl.)-Rho(CO2,f)=x*(Rho(CO2,g)-Rho(CO2,f)
x=[Rho(átl.)-Rho(CO2,f)]/[Rho(CO2,g)-Rho(CO2,f)]=(645-770)/(102.49-770)=0.1873
Tehát kezdetben 18,73% gőz, és 81,27% folyadék volt benne.
A másik két számolást már rádbízom.
2/7 A kérdező kommentje:
köszi szépen.
2013. jan. 11. 19:25
3/7 A kérdező kommentje:
estleg segitenel a nyomasban is? eloszor kiszamoltam az idealis gazok allappotegyenletevel, csak aztan rajottem hogy ez nem is gaz, hanem egyresze folyadek.
2013. jan. 12. 14:56
4/7 Silber válasza:
Nyomás esetén számold ki a gáz térfogatát úgy, hogy a teljes térfogatból kivonod a folyadék térfogatát. Arra már ráuszíthatod az állapotegyenletet.
5/7 A kérdező kommentje:
De a feladat azt kerdezi hogy a palackban mekkora a nyomas, nem pedig kulun a gaz nyomasat, ezen akadtam meg.
2013. jan. 12. 15:26
6/7 Silber válasza:
A gáz nyomása megegyezik a palack és a folyadék nyomásával.
7/7 A kérdező kommentje:
ertem mar, kosz szepen
2013. jan. 12. 15:36