Valaki segítene elmagyarázni az együttes munkavégzés kiszámításának a logikáját (matematika / szöveges feladatok)?


például ezen a feladaton keresztül:) :


Ede egyedül 10 óra alatt, Máté egyedül 14 óra alatt ásná fel a kertet. Együtt kezdték el a munkát, de néhány óra közös ásás után Máténak angol órára kellett mennie, így Ede magára maradva még 1 óra alatt tudta befejezni a maradék munkát. Mennyi ideig dolgoztak együtt?


a válaszokat előre is köszönöm!


2013. jan. 10. 16:18
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Ha 10 óra alatt végez, akkor 1 óra alatt 1/10-ed résszel van kész. Ez logikus nem?

Máté óránként 1/14-ed részt fejez be.


Akkor ketten együtt óránként: 1/10+1/14=7/70+5/70=12/70=6/35 -öd részt


x óráig együtt dolgoztak, utána Edének maradt még egy óra munkája. 1 óra alatt 1/10-et tud felásni, akkor együtt már megcsinálták a 9/10-ét.


x*6/35=9/10 /*35/6


x=9/10*35/6=3/2*7/2=21/4=5,25


5,25 óráig kellett együtt ásniuk (vagyis 5 óra és 15 percig).

2013. jan. 10. 17:21
 2/2 bongolo ***** válasza:

Az a lényeg, hogy vissza kell mindent vezetni arra, hogy 1 óra alatt a teljes munka hanyad részét csinálja meg, vagy a teljes medence hanyad része töltődik fel, vagy ürül ki, stb.


Tehát most pl. Ede ha 10 óra alatt végezne, akkor óránként megcsinálja az 1/10 részét. Máté az 1/14 részét. Ketten együtt pedig az 1/10 + 1/14 részét. Ketten együtt összesen a 9/10 részét csinálták meg, hiszen Ede egyedül még 1 óráig dolgozott, és befejezte (és ezalatt 1/10 részt ásott, azzal együtt lett meg az egész kert).


Vagyis együtt dolgozva 9/10 részt csináltak összesen. 1 óra alatt 1/10+1/14 = 24/140 rész, x óráig dolgoztak együtt, tehát:

x·24/140 = 9/10

x·24/14 = 9

x = (9·14)/24 = 21/4 = 5 1/4

Vagyis öt és egy negyed óráig dolgoztak együtt.

2013. jan. 10. 17:21