Határértékszámítás (? )


az alábbi feladatot nem tudom megoldani:( 1 nek kéne a végeredménynek lenni, de nekem nem annyi jön ki :(

lim(x->végt.)(1+1/x^2)^2x

limeseket ezentúl lehagyom a rövídítés miatt >.<

=[(1+1/x^2)^(x^2*x^0,5)]^2

={[(1+1/x^2)^(x^2)]^x^0,5}^2

és akkor (1+1/x^2)^(x^2) tart e-hez

a ^x^0,5}^2 hatvány pedig végtelenhez, vagyis a limes=végtelen, de ez hülyeség xd

vki meg tudná mondani, h melyik lépés rossz?

előre is köszi :)


2013. jan. 6. 22:44
 1/1 bongolo ***** válasza:

Nem látom át pontosan, hogyan is gondolod, de valószínű, hogy kapásból az első átalakítás már rossz.

Így lehetne inkább: (limesz lehagyva)

(1 + 1/x²)^(2x) = (1 + 1/x²)^(x²/(x/2)) = (x/2)-edik gyök (1+1/x²)^x²

(most az ⁿ√(...) jelölés az x/2-edik gyököt jelentse, mert nem lehet itt szebbet írni)

= ⁿ√((1+1/x²)^x²)

A gyök alatt mennyiség e-hez tart, tehát bizonyos számnál nagyobb x-ekre felírhatjuk ezt a rendőrszabályt:

ⁿ√(2) ≤ ⁿ√((1+1/x²)^x²) ≤ ⁿ√3

Konstansnak az x-edik gyöke, ha x tart a végtelenhez, és így az x/2-edik gyöke is, ha x/2 tat a végtelenhez, az 1. Ezért a teljes határérték is 1.

2013. jan. 7. 00:36