Egy hőszigetelt tartály könnyen mozgó hőszigetelt fallal két egyenlő térfogatú részre van osztva.Egyik részében héliumgáz van 250K hőmérsékleten, másik részében oxigéngáz 310K hőmérsékleten. Mekkora lesz a végső hőmérséklet, ha eltávolítjuk a falat és hagyjuk a gázokat keveredni?

A feladat levezetése érdekelne:)


2013. jan. 6. 08:40
 1/1 BKRS ***** válasza:

Valami ilyesmi megoldás dereng középsuliból (jó rég volt):

Az oxigén mlekula tömege a hélium 8-szorosa.

Az oxigén hőkapacitása úgy emlékszem a hélium hőkapacitásának a 3/2-szerese.

Vagyis ha a hőmérséklet T a keveredés után, akkor:

T + 8*3/2*T = 250 + 8*3/2*350

13*T = 4450

T = 4450/13 = 342.3

2013. jan. 9. 17:44