Egy hőszigetelt tartály könnyen mozgó hőszigetelt fallal két egyenlő térfogatú részre van osztva.Egyik részében héliumgáz van 250K hőmérsékleten, másik részében oxigéngáz 310K hőmérsékleten. Mekkora lesz a végső hőmérséklet, ha eltávolítjuk a falat és hagyjuk a gázokat keveredni?
A feladat levezetése érdekelne:)
2013. jan. 6. 08:40
1/1 BKRS válasza:
Valami ilyesmi megoldás dereng középsuliból (jó rég volt):
Az oxigén mlekula tömege a hélium 8-szorosa.
Az oxigén hőkapacitása úgy emlékszem a hélium hőkapacitásának a 3/2-szerese.
Vagyis ha a hőmérséklet T a keveredés után, akkor:
T + 8*3/2*T = 250 + 8*3/2*350
13*T = 4450
T = 4450/13 = 342.3