Hogyan kell az alábbi feladatokat megoldani? Három különböző feladat. Lineáris algebra.
1.
Többféleképpen is meg lehet oldani, de bizonyára a bázistranszformáció gyakorlására van ez a feladat. Nézz utána, hogy azt hogy kell csinálni. Itt hosszú lenne leírni.
2.
Itt nem sima vektortér van, hanem mátrixok altere. Az eredet ℝ^(2×2) térhez, vagyis a 2×2-es mátrixok teréhez ez a 4 mátrix egy bázis:
(1 0) (0 1) (0 0) (0 0)
(0 0) (0 0) (1 0) (0 1)
Most jön a feladat: Amikor az altér olyan mátrixokból áll, amik azonosak a transzponáltjukkal, akkor egy mátrix általános alakja ilyen:
(a b)
(b c)
Könnyen belátható, hogy mondjuk ez a 3 mátrix lehet bázis:
(1 0) (0 1) (0 0)
(0 0) (1 0) (0 1)
Odafelé egyértelmű, hogy ennek a 3 mátrixnak a lineáris kombinációja előállítja az összes szóba jöhető mátrixot, tehát az altér dimenziója legfeljebb 3. Visszafelé, ha bármelyik mátrixot elhagyjuk ebből a bázisból, akkor a maradék kettővel nem lehet mindent előállítani, tehát 2 nem elég. Tehát az altér dimenziója 3.
3.
Öt számból (5 alatt 2) = 10 párt lehet kiválasztani, és ebből a 10-ből 6 esetben nagyobb a bal oldali szám a jobb oldalinál (vagyis hatszor van inverzió), 4 esetben pedig nincs inverzió. Mivel 1 a legkisebb érték, ezért egyértelmű, hogy a 4 nem inverz eset ezeknél a pároknál van: (1,i) (1,j) (1,k) (1,2), hisz ezeknél az első szám kisebb a másodiknál. A többi 6 pár ezek:
(i,j) (i,k) (i,2) (j,k) (j,2) (k,2)
Ezekben mindenhol a kezdő szám a nagyobb, pl. i>j, j>k, k>2, vagyis pont csökkenő sorrendben vannak: i=5, j=4, k=3
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!