Valaki tud segiteni? Algebra feladat! Kéremszépen!


Határozd meg a függvény minimum helyeit:

a) y=5-x(négyzet)

b) y=1-x-x(négyzet)

c) y=x-x(négyzet)

Határozd meg a függvény extrémumhelyeit:

a)y=2x(köb)+3x(négyzet)-5

b) y=1+6x(négyzet)-x(negyediken)

c)y=-3x(köb)+12x+7


2012. dec. 4. 18:41
 1/2 bongolo ***** válasza:

1.


a) 5 - x²

Ennek nincs minimuma. Maximuma van x=0-ban, mert a négyzetes tag együtthatója negatív (szóval a parabola lefelé nyitott). A maximum értéke 5.


b) 1 - x - x²

1-(x²+x) = 1-((x+1/2)²-1/4) = 5/4 - (x+1/2)²

Ennek sincs minimuma. Maximuma van x=−1/2-ben. A maximum értéke 5/4.


c) x-x²

−x²+x = 1/4 - (x-1/2)²

Ennek is maximuma van, x=1/2-ben. A maximum értéke 1/4


2.

Ezekhez már deriválni kell.


a)

(2x³+3x²-5)' = 6x²+6x = 6x(x+1)

A deriváltnak x=0 és x=-1 esetén 0 az értéke. Ott lehetnek tehát extrémum helyei. A második derivált 12x+6, ennek értéke x=−1-ben negatív, x=0-ban pozitív, tehát x=−1 lokális minimumhely, x=0 pedig lokális maximum.


b)

y = 1+6x²-x⁴

y' = 12x - 4x³ = 4x(3-x³) = 4x(∛3 - x)(x²+∛3·x+∛9)

Ennek zérushelyei x=0 és x=∛3 (a harmadik tényező nagyobb, mint 0), tehát ott lehetnek extrémumai.

y'' = 12 - 12x²

Ez 0-ban pozitív, tehát ott maximuma van

x=∛3-ben negatív, ott minimuma van


c)

y = -3x³+12x+7

y' = -9x²+12 = 9(2/√3-x)(x+2/√3)

Ennek zérushelyei 2/√3 és -2/√3

y'' = -18x

2/√3-ban ez negatív, tehát minimum

-2/√3-ban ez pozitív, tehát maximum

2012. dec. 5. 00:02
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, nagyon aranyos vagy:)))
2012. dec. 9. 11:00