130g Al-ot hány gramm 2mól/dm^3 koncentrációjú 0,6g/cm^3 sűrűségű HCl-dal kell reagáltatni, hogy 120cm^3 standered állapotú H2 gáz fejlődjön?

Nagyon sokat "szenvedtem" vele, de nem tudom hogy kell megcsinálni :( Előre is köszönöm a segítségeteket! :)

2013. jan. 5. 19:01
 1/2 BKRS ***** válasza:

2Al + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2


130g Al az 130/27 mol

Ebből (130/7 :2 )*3 = 195/7 mol H2 fejlődik,

ami standard állapotban 24,5*195/7 dm3 H2 lenne ami nyilván jóval több mint a 120 cm³ amit akarunk.

Ahhoz, hogy csak 120 cm³ H2 fejlődjön nem szabad az egész Al-ot elreagáltatni.


120 cm³ H2 az 0,12/24,5 = 0,00489 mol.

0,00489 mol H2 fejlesztéséhez 6*0,00489/3 = 0,01 mol HCl szükséges.

0,01 mol HCl az 0,01/2 = 0,005 dm3 2 mol/dm³-es oldatban van, vangyis 5 cm³-ben.

5 cm³ 0,6g/cm³ sűrűségö oldat az 0,6*5 = 3g

2013. jan. 9. 17:33
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2013. jan. 9. 19:42