Nagyon sokat "szenvedtem" vele, de nem tudom hogy kell megcsinálni :( Előre is köszönöm a segítségeteket! :)2013. jan. 5. 19:01
1/2 BKRS válasza:
2Al + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2
130g Al az 130/27 mol
Ebből (130/7 :2 )*3 = 195/7 mol H2 fejlődik,
ami standard állapotban 24,5*195/7 dm3 H2 lenne ami nyilván jóval több mint a 120 cm³ amit akarunk.
Ahhoz, hogy csak 120 cm³ H2 fejlődjön nem szabad az egész Al-ot elreagáltatni.
120 cm³ H2 az 0,12/24,5 = 0,00489 mol.
0,00489 mol H2 fejlesztéséhez 6*0,00489/3 = 0,01 mol HCl szükséges.
0,01 mol HCl az 0,01/2 = 0,005 dm3 2 mol/dm³-es oldatban van, vangyis 5 cm³-ben.
5 cm³ 0,6g/cm³ sűrűségö oldat az 0,6*5 = 3g
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2013. jan. 9. 19:42