Integrálszámítás eltérő megoldás?


a sinx*cosx szorzatot kell integrálnom,amit a következőképpen csináltam:

megszoroztam 2-vel és 1/2-el aztán a nevezetes azonosság alapján sin(2x)ez helyettesítettem,ismét végrehajtottam az első lépést,és a összetett függvény integrálási módszerével kaptam a -1/4*cos(2x)

Viszont a wolframalpha mást megoldást az ad ki,miért hibás az én megoldásom?


2013. jan. 4. 09:47
 1/4 delusion ***** válasza:
100%

Szerintem csak túlbonyolítod az első lépéssel. Amit kaptál, az abban a formában végülis jó (legalábbis nekem is ez jönne ki), csak egy olyan gáz van vele - gondolom -, hogy nem minden érték esetén lesz egyenlő -1/2cos^2x-szel, amit gondolom a wolframalpha is kidobott neked, mint megoldás.



Szimplán legyen


cosx = u


így


-sinxdx = du


integral - u du = -1/2 u^2


u=cosx, így a megoldás -1/2 cos^2x (+konstans)

2013. jan. 4. 10:12
 2/4 A kérdező kommentje:

igen,igazad van.így már világos. ha esetleg még tudnál válaszolni egy másik kérdésre is akkor nagyon hálás lennék:

hogyan érdemes nekifogni a cos^3(x) integrálásához.

Köszönöm az eddigi választ:)

2013. jan. 4. 10:18
 3/4 delusion ***** válasza:

Én mindig az LIATE/DETAIL "szabály" alapján helyettesítek,


[link]


de ez itt tárgytalan, mert csak cos^3x-ed van. Ha ebbe próbálnál helyettesíteni, az nem hozna túl sok sikert, úgyhogy én átalakítanám, pl ugye cos^3x = cosx*cos^2x, aztán ezt még tovább tudod vinni, és így cos^2x = 1 - sin^2x


tehát ∫ cos^3x dx = ∫ (1 - sin^2x)cosx dx


még tovább haladva


∫ cosx - sin^2xcosxdx


Valahogy így állnék neki, de innentől másra bíznám, mert én se vagyok biztos a dolgomban, és most nincs nálam papír, hülyeséget nem akarok írni.


Ha otthon leszek és lesz időm, akkor ránézhetek majd.

2013. jan. 4. 10:51
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ a másodiknak is!ment a zöldkéz:)
2013. jan. 8. 13:21