Egy négyzet alapú egyenes gúla alapéle 8 cm magassága 12 cm.

a, Mekkora szöget zár be az oldallap az alaplappal?

b, Mekkora szöget zár be az oldalél az alaplappal?


Hogy kell lépésről lépésre megcsinálni?



2013. jan. 2. 10:37
 1/2 PósánéAnita ***** válasza:

a,

egy síkmetszetet kell venni, ami egy egyenlő szárú háromszög lesz. Alapja az alapnégyzet középvolanala, azaz 8 cm, szárai az oldal hárpmszögek magasságai, ennek a háromszögnek a magassága a test meagassága is egyben.

ezt a háromszöget függőlegesen megfelezzük, így egy derékszögűt kapunk, ahol érvényeseka szögösshzefüggések, neked az alsó, egészben maradt szög kell, amit cos-sal ki tudsz számolni: tg szög= 4/12, azért 4 mert a háromszög alapja megfeleződik. innen a szög 18,43 fokos

b,

most is egy síkmetszetet vegyél, ami szintén egy háromszög, de az alapja a négyzet átlója, ami Pit tétellel megadható: 11,31 cm, szárai pedig a gúla oldalélei. A szög meghatározásához egyszerűbb az oldalháromszög magasságát meghatározni az a, feladatból szintén egy szögfüggyvénnyel: pl sin 18,43= 12/ oldalmagasság, ebből oldalmagasság=37,94 cm. Felezzük neg ezt is, itt is kapunk egy derékszögű háromszöget, aminek alapja 5,65 cm, átfogója 37,94 cm, innen cos szög= 5,65/ 37,94, azaz szög=81,43

ha valami nem érthető kérdezz vissza nyugodtan

2013. jan. 2. 11:04
 2/2 A kérdező kommentje:
hát a b feladatot nem nagyon értem h hogy jött ki a Pitagoraszos pl... :/
2013. jan. 2. 18:03