Kriszta10 kérdése:

Log2 (x (négyzet) -3x) =2 log3 (x-2) <1 Help mee! Ezt hogyan kell megcsinálni?

2012. dec. 15. 22:36
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem értem, most akkor egyenlőség van vagy kisebb mint 1?
2012. dec. 15. 22:40
 2/8 anonim ***** válasza:

Ja, hogy akkor két különálló feladat van?

1.: Log2 (x (négyzet) -3x) =2

2.: log3 (x-2) <1

2012. dec. 15. 22:47
 3/8 A kérdező kommentje:
igen igen
2012. dec. 15. 22:50
 4/8 anonim ***** válasza:

1. feladat

A 2-t felírod 2-tes alapú logaritmusként: 2= log2(4)

Ekkor: log2(x^2-3x)=log2(4)

Elhagyható a logaritmus, mivel szigorúan monoton nő a logaritmus függvény.

ekkor x^2-3x=4 vagyis x^2-3x-4=0. Ezt a másodfokú egyenlet megoldóképletével megoldva: x=-1 vagy x4

Leellenőrizve tényleg jók. A végén le kell ellenőrizni, mert lehet, hogy a logaritmus kikötései miatt valamelyik nem jó, de itt mindkét megoldás helyes.

2012. dec. 15. 22:52
 5/8 anonim ***** válasza:

2. feladat

Hasonlóképpen, mint az előbb, felírod az 1-et 3-as alapú logaritmusként: log3(3)=1

tehát: log3(x-2)<log3(3)

A logaritmus a szigorú monoton növés miatt itt is elhagyható.

x-2<3

x<5

De a logaritmus után nem állhat negatív szám vagy nulla, tehát a kikötés szerint x-2>0, vagyis x>2.


A kettőt egyeztetve a megoldás: 2<x<5

2012. dec. 15. 22:56
 6/8 A kérdező kommentje:
nagyon nagyon szépen köszönöm, már csak két feladatom van hátra, hétfőre kell megcsinálnom 3
2012. dec. 15. 22:57
 7/8 A kérdező kommentje:
az első feladatban nem jön ki az ellenőrzésem, lehet rosszul csinálom
2012. dec. 15. 23:06
 8/8 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen, minden kijött:) már csak két feladatom van, esetleg tudnál még segíteni?
2012. dec. 15. 23:15