Értelmezési tartomány, érték készlet kiszámítása?


Az lenne a kérdésem, hogy van egy függvényem.

Ez =>(9^x - 9)/(3^x - 3) és ennek kéne kiszámolni az értelmezési tartományát és az értékkészletét anélkül ugye h felrajzolnám..


Igazából engem a levezetés érdekelne mindkettőnél... Kérlek segítsetek :)



2012. dec. 31. 02:44
 1/3 vurugya béla ***** válasza:
100%

ÉT meghatározása - ez a kikötést jelenti!

A kifejezés ott nem értelmezhető, ahol a nevező nulla.

3^x - 3 nem nulla, azaz 3^x nem egyenlő 3-mal, azaz x nem lehet 1.

Így az ÉT=R\{1}

(a valós számok halmaza az 1 kivételével)

Az ÉK meghatározásához egyszerűbb alakra hozzuk a törtet.

Észrevesszük, hogy a számlálóra alkalmazható az

a^2-b^2=(a-b)*(a+b)

azonosság, majd egyszerűsítünk:

(9^x - 9)/(3^x - 3)=(3^x - 3)(3^x + 3)/(3^x - 3)=

=3^x + 3

E függvény értékkészlete a ]3 ; +végtelen[ intervallum.

(Mert tanult dolog, hogy a 3^x függvény ÉK-e a ]0 ; +végtelen[ ---és minden y értékhez 3-at adva az ÉK 3-mal eltolódik a számegyenesen pozitív irányba.)

Ebből a halmazból ki kell venni azt az értéket, amit az egyszerűsített függvényszabály az 1-hez rendelne, mert ott nincs értelmezve a függvény.

Ez az érték 3^1+3 = 6.

Tehát ÉK= ]3 ; +végtelen[ \ {6}


Csak megjegyzésként: a grafikon olyan exponenciális görbe lenne, amelyből az (1;6) koordinátájú pont hiányozna.

2012. dec. 31. 08:33
 2/3 A kérdező kommentje:
köszi a választ!! :)
2012. dec. 31. 11:47
 3/3 A kérdező kommentje:

még 1 kérdésem lenne. ennnél h vam az ért.tartomány?

9x^2 - 6x + 4 és ez az egész gyök alatt

2013. jan. 2. 01:03