10^x+10^x-1=0,11
lgx=-lg5
2012. dec. 30. 12:47
1/3 anonim válasza:
Az 1.-ben nics sajtóhiba?
2*10^x=-0,89
10^x=-0,445
Nincs megoldás.
A 2. egyenletet 10 hatványára emelve.
10^(lg x)=10^(-lg 5)
x= 1/5.
2/3 anonim válasza:
lgx=-lg5
-lg5=lg(5^(-1)) ez a logaritmus azonosságok miatt igaz
lgx=lg(5^(-1)) logaritmus elhagyható, mert szigorúan monoton nőnek
x=5^(-1)=1/5 behelyettesítve tényleg jó, tehát jó megoldás.
3/3 anonim válasza:
10^x+10^x-1=0,11
feltételezem, hogy rosszul írtad le, és a -1 is a kitevőben van, tehát így: 10^x+10^(x-1)=0,11
Ekkor: 1*10^x+(1/10)*10^x=0,11
Tehát (11/10)*10^x=0,11
10^x=1/10=10^(-1)
x=-1