Hogyan kell ezt a két egyenletet megoldani?


10^x+10^x-1=0,11


lgx=-lg5


2012. dec. 30. 12:47
 1/3 anonim ***** válasza:

Az 1.-ben nics sajtóhiba?

2*10^x=-0,89

10^x=-0,445

Nincs megoldás.

A 2. egyenletet 10 hatványára emelve.

10^(lg x)=10^(-lg 5)

x= 1/5.

2012. dec. 30. 12:58
 2/3 anonim ***** válasza:

lgx=-lg5

-lg5=lg(5^(-1)) ez a logaritmus azonosságok miatt igaz

lgx=lg(5^(-1)) logaritmus elhagyható, mert szigorúan monoton nőnek

x=5^(-1)=1/5 behelyettesítve tényleg jó, tehát jó megoldás.

2012. dec. 30. 12:58
 3/3 anonim ***** válasza:

10^x+10^x-1=0,11

feltételezem, hogy rosszul írtad le, és a -1 is a kitevőben van, tehát így: 10^x+10^(x-1)=0,11

Ekkor: 1*10^x+(1/10)*10^x=0,11

Tehát (11/10)*10^x=0,11

10^x=1/10=10^(-1)

x=-1

2012. dec. 30. 13:02