[link]
2012. dec. 22. 14:36
 1/8 anonim ***** válasza:

Kinyitod a függvénytáblát és kinézed a megfelelő képleteket.


[link]

T=a*b*sin gamma /2


T megvan, ab megvan

sin gamma =0,953


Ebből kiszámolod gammát.


alfa meg van adva.


béta=180-alfa-gamma


Így meg is van a 3 szög, még kellenek az oldalak.


Szziusz-tételből

a/sin alfa =b*sin béta

és

a*b is meg van adva. Ebből kijön a és b oldal.

Végül c oldal szintén szinusz tétellel (vagy koszinusz-tétellel) számolható.

2012. dec. 22. 15:03
 2/8 A kérdező kommentje:

Az addig oké, hogy kiszámolom a szögeket. De nem tudom kiszámolni az odalakat.

Mert ugye, hogy kitudjam számolni az a-t meg a b-t, ahhoz szinusz tétel kell. Amit mi így tanultunk: a/b=sinalfa/sinbéta, vagy b/a= sinbéta/sinalfa. De így két ismeretlen van.

2012. dec. 22. 17:51
 3/8 anonim ***** válasza:

a/b=sinalfa/sinbéta,


a=sinalfa/sinbéta *b


Ezt írod be a másik egyenletbe:

a*b=10324


'a' helyére beírod, a felsőt:

(sinalfa/sinbéta *b)*b=10324


Ebben csak b az ismeretlen.

Utána már hazsnálhatod a szinusz-tételt a másik 2 oldal kiszámolására.

2012. dec. 22. 18:11
 4/8 A kérdező kommentje:

Bocs, de én nagyon béna vagyok ehhez.

Zárójelbe nekem kijön ez: (1,0433*b)*b=10324

Hogyan tovább? Vagy egyáltalán annak kell kijönni a zárójelen belül? :S

2012. dec. 22. 19:05
 5/8 anonim ***** válasza:

Jajj ne viccelj már, azért raktam zárójelbe, hogy látszódjon.

De szorzásnál a zárójel elhagyható, ez kb 5-es anyag...


(1,0433*b)*b=10324

1,0433*b*b=10324


b*b=b négyzet

1,0433*b^2=10324 /1,0433

b^2=9895,5 (gyököt vonok)

b=99,48


a*b=10324

a*99,48=10324 /osztva 99,48

a=103,78


c oldal meg szintén szinusz-tételből:


c/a = sin gamma / sin alfa


c= (sin gamma / sin alfa)*a

2012. dec. 22. 19:57
 6/8 A kérdező kommentje:

Így már értem. De van hozzá megoldókulcs, és ott ez jön ki:

a=116 cm; b=89 cm; c=123 cm

2012. dec. 22. 20:02
 7/8 anonim ***** válasza:

Mert elszámoltad a szögeket, pedgi azt hittem, legalább az menni fog...


Úgy látom, mégis kénytelen vagyok én is végigszámolni.

T=a*b*sin gamma /2


4920=10324*sin gamma /2 (elvégzem a kettővel való osztást)


4920=5162*sin gamma /osztva 4920

0,953=sin gamma

gamma=72,39 fok


alfa=64,01fok


béta=180-alfa-gamma

béta=43,6 fok


-----------

a/b=sinalfa/sinbéta,


a=sinalfa/sinbéta *b


számológéppel kiszámolom sinalfa/sinbéta-t


a=1,303*b


a*b=10324

1,303*b*b=10324

b^2=7920


b=89

a=10324/b=116


c/a = sin gamma / sin alfa


c= (sin gamma / sin alfa)*a


c=1,06*116=123

2012. dec. 22. 20:10
 8/8 A kérdező kommentje:

Ezer hálám, hogy ilyen részletesen elmagyaráztad, jobban mondva már meg is oldottad helyettem helyesen.

Köszönöm!

2012. dec. 22. 20:32