[link]

2012. dec. 17. 17:31
 1/6 anonim ***** válasza:

n=2-re:


bal oldal:

1/1+1/4=5/4

jobb oldal:

2-1/2=3/2=6/4


5/4<6/4 igaz.


Indukciós feltevés:


szumma( 1/k^2)<2-1/n


Be kell bizonyítani, hogy


szumma (1/k^2)+1/(n+1)^2 értéke kisebb, mint 2-1/(n+1)


Indukciós feltevést kihasználva:


szumma (1/k^2)+1/(n+1)^2<

(2-1/n)+1/(n+1)^2=2-1/n+1/(n+1)^2 (*)


Eddig fonalasan ment minden.

Ezt kéne alakítgatni, hogy kijöjjön a megoldás.


Nem túl szép módszer, de sokszor a legegyszerűbb, ha egyből összevetjük azzal, amit kapni akarunk:


2-1/n+1/(n+1)^2<2-1/(n+1)


1/(n+1)+1/(n+1)^2<1/n


(n+2)/(n+1)^2<1/n


n*(n+2)<(n+1)^2


2n<2n+1


mindig igaz


vagyis azonosságra jutottunk és csak ekvivalens lépéseket csináltunk, ezért a kiinduló állítás is igaz volt. Ezzel kész a bizonyítás.


Elegánsabb, ha csak a (*) egyenletet alakítjuk tovább és a végén éppen kipotyog, amit kapni szeretnénk.

2012. dec. 17. 17:56
 2/6 A kérdező kommentje:

Ezt hogyan számoltad ki?


bal oldal:

1/1+1/4=5/4

2012. dec. 18. 14:40
 3/6 anonim ***** válasza:

n=2 esetén behelyettesítettem a képletbe. Teljes indukciónál mindig ez az első lépés.


Össze kellett adni az 1^2 és a 2^2 reciprokát.

2012. dec. 18. 14:56
 4/6 A kérdező kommentje:
Mármint hogyan tűnt el a baloldalról a szumma. Ugye te ezt írod hogy: szumma 1/k^2 = 1/1+1/4 = 5/4
2012. dec. 18. 15:07
 5/6 anonim ***** válasza:

1. lépés: nézzük meg, igaz-e az állítás n=2-re. (Azért erre, mert n>=2 a feltétel.)


szumma megy 1-től n-ig.

Vagyis a szumma most 1-től 2-ig megy.


Két tag van, amiket összeadtam.

2012. dec. 18. 16:03
 6/6 A kérdező kommentje:

Értem!


És itt mit csináltál:


2-1/n+1/(n+1)^2<2-1/(n+1)


1/(n+1)+1/(n+1)^2<1/n


Nem hiányzik a bal oldalon egy minusz előjel?

2012. dec. 18. 16:11