Ennél az egyenletrendszernél elakadtam? Matek!


[link]


Sokáig eljutottam ezzel a feladatba a füzetembe, de ott akadtam el, ahol már az első egyenletből ki kell vonni a másodikat. Ugyanis a 12-ből a 2^1/4 -et nem tudom, hogyan kellene! Ötlet?


2012. dec. 12. 19:58
 1/4 anonim ***** válasza:

a^n + a^m = a ^(n+m)


A ^ azt jelenti, hogy hatványkitevőben van vmi, ez egy hatványazonosság. Sok sikert.

2012. dec. 12. 20:36
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi, eddig én is eljutottam :D
2012. dec. 12. 20:40
 3/4 anonim ***** válasza:

2. egyenletet nézed és szétbontod:


64ˣ * 64ʸ = 4√2 /²

64²ˣ * 64²ʸ = 32

64²ˣ = 32/64²ʸ


Első egyenletbe behelyettesítessz:

Egyszerűség kedvéért új változót vezessünk be: 64²ʸ=a


32/a + a = 12

a²-12a+32=0

a₁,₂ = 8;4


I. eset:

64²ʸ = 8

8⁴ʸ = 8¹

4y=1

y=1/4


64²ˣ = 32/8 = 4

4⁶ˣ = 4¹

6x=1

x=1/6


II. eset:

64²ʸ=4

4⁶ʸ=4¹

6y=1

y=1/6


64²ˣ=32/4=8

8⁴ˣ=8¹

4x=1

x=1/4

2012. dec. 12. 20:54
 4/4 A kérdező kommentje:
Ez valami fantasztikus ahogy leveztetted, nagyon érthetően írtad, nagyon-nagyon köszönöm neked :D
2012. dec. 13. 18:46