Sined23 kérdése:

Adja meg a hiányzó valószínűséget! Szokatlan lenne, ha 5 dobásból egyszer sem lenne a dobott összeg 8?


Két szabályos játékkockával dobunk 5-ször. A véletlen változó értéke jelölje azt, hogy hány alkalommal lett a dobott összeg 8.


x P(x)

0 0.473473814517392

1 0.381833721384994

2 0.123172168188708

3 ?

4 0.00160213538226727

5 5.16817865247506e-05



2012. dec. 12. 13:54
 1/1 anonim ***** válasza:
X jelölje azt, hogy 5 dobásból hány alkalommal lett az összeg 8. Két kockával dobva az összeg 8 a következőképpen alakulhat: 2+6, 3+5, 4+4, 5+3, 6+2. Így 5/36 annak a valószínűsűge, hogy az összeg 8 lesz. Mivel a dobások függetlenek, ezért X binomiális eloszlású valószínűségi változó, p=5/36, q=1-5/36 paraméterrel. P(X=k) = (5 alatt a k)*(5/36)^k * (1-5/36)^(5-k). Ebből megkapod P(X=3) pontos értékét. (Természetesen úgy is kijön P(X=3) értéke, ha 1-ből kivonod a megadott 5 érték összegét.)
2012. dec. 14. 19:22