Milyen érveket lehet írni ha egyet is értek meg nem is? Léci normális válaszokat.
A 20. század eleji művészek, gondolkodók egyfelől üdvözölték a gépek megjelenését a mindennapokban, másfelől már féltették az emberiséget a technika uralmától. Napjainkban az a kérdés, milyen arányban nyerünk vagy veszítünk azáltal, hogy egyre kevesebb tevékenységet végzünk személyesen, egyre több a készen kapott technikai és kulturális elem a hétköznapjainkban. Ön szerint nyerünk vagy veszítünk ezzel? Példákat is tartalmazó érvelésében hivatkozzon az alábbi szövegre!
Arra kérem a jövőt – bár elkéstem ezzel is -, hogy könyörüljön legalább az ajtóknak és az ablakoknak; hagyja meg őket kézzel nyithatónak. Mert milyen világ is az, ahol nem lehet az ablakot mohón kitárni s úgy nyitni ajtót, hogy annak lendülése – és nyikorgása – helyettünk kimondja: alig győztelek várni.
(Ancsel Éva Összes bekezdése, 1999)
Olyan érvelést nem lehet írni, hogy egyet is értesz, meg nem is. Az nem érvelés. Döntsd el, ellene, vagy mellette vagy-e, és aszerint írd meg a fogalmazást. Képzeld azt, hogy az érveléseddel egy döntésképtelen olvasót kell az oldaladra állítanod, meggyőznöd. Ha valami mellett és ellene is érvelsz, akkor mit csinálsz vele? Úgy van: meg lesz zavarodva, mint a Vasorrú bába, aki megfejelte a patkómágnest. Eredménye? Még mindig döntésképtelen.
Egy tipp, mindig azt válaszd (ellene vagy mellette), amiről többet tudsz írni! Ez néha egybe esik a véleményeddel is, de van, amikor nem.
A konkrét esetben én például úgy csinálnám, hogy elismerném, a technológia fejlődése a jövőre nézve beláthatatlan következményeket hordoz, ugyanakkor hiábavalónak tartanék minden figyelmeztetést, mivel a folyamat megállíthatatlan.
Vagy egyszerűen azt mondanám, hogy a technika fejlődése emberi mivoltunk része, egyfajta techno-evolúció, melyet miképp jó, úgy rossz oldalával együtt, el kell fogadnunk.
Nem tudom, hogy ez mennyire jó példa, én nem tanultam ilyeneket, nem tudom iskolában hogyan csinálják. Szerintem az a lényeg, hogy több dimenzióban kell elhelyezni a kérdést. Az egyikben igazat adsz, míg a másikban egy kritikusabb hangot próbálsz megütni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!