Ismeritek ezeket a feladatokat?


1 Kati fiatalabb a férjénél, de életkoruk ugyanabból a két számjegyből álló kétjegyű szám. Életkoruk összege egyenlő az életkoruk különbségének 11-szeresével. Hány éves Kati?


2 Pisti távol lakik az új munkahelyétől, így elhatározta, hogy kocsival fog járni. Az első napon elindult, 70 km/h átlagsebességgel haladt (lényegében egyenletesen), és 1 percet késett. Másnap ugyanakkor indult, de 75 km/h átlagsebességgel haladt (egyenletesen), így 1 perccel korábban ért oda, mint a munkakezdés időpontja. Milyen messze lakik a munkahelyétől?


3 Hol vannak a derékszögű-koordinátarendszerben azok a P(x;y) pontok, amelyeknek a koordinátáira xy-2y=3x-6?



2012. dec. 9. 22:25
 1/2 anonim ***** válasza:

A harmadik feladat nagyon tanulságos:

[link]

El szokták felejteni, hogy nullával nem szabad osztani!

(x-2)=0 ? ? ?

2012. dec. 9. 22:52
 2/2 vurugya béla ***** válasza:

1. Nem szép, de gyors megoldás:

Életkoruk ugyanannyi maradékot ad 9-cel osztva, ezért a különbség 9-cel osztható. Ez nem lehet 18 vagy annnál nagyobb, mert az életkorok összege akkor legalább 18*11= 198 lenne, ez meg csak két 99 évessel jöhetne ki - akkor meg a különbség nem lesz jó.

Tehát a különbség csak 9 lehet, ekkor az összeg 99. Ebből jön, hogy 45 és 54 évesek.

2. Legyen x az út hossza km-ben! t=s/v miatt az egyik út ideje órában x/70, a másik út ideje órában x/75, ezek különbsége 2 perc, azaz

x/70 = x/75 + 2/60

ebből x=35 (km).

3. Átalakítjuk:


y(x-2) = 3(x-2)

y(x-2) - 3(x-2)=0

(y-3)*(x-2)=0


Szorzat akkor 0, ha valamely tényezője 0, azaz

y=3 vagy x=2.

A keresett hely két egyenesből áll, az y=3 és az x=2 egyenletű egyenesek grafikonjainak uniója.

2012. dec. 9. 22:58