Állapítsuk meg a következő függvények szélsőértékeit a valós számok halmazán!
a/ f(x)= -X^-2x-4
b/ g(x)= -2x^+6x+2
c/ h(x)= 3x^-2x+2
2012. dec. 5. 20:46
1/1 bongolo válasza:
a)
-x²-2x-4 = -(x²+2x+4) = -[(x+1)² + 3] = -3 - (x+1)²
Mivel (x+1)² nulla vagy annál nagyobb tud csak lenni, ezért ennek x=−1-nél van szélsőértéke, ami maximum, −3.
b)
-2x²+6x+2 = -2(x²-3x-1) = -2[(x-1,5)² - 3,25] = 6,5 - 2(x-1,5)²
Ennek x=1,5-nél van szélsőértéke, ami maximum, 6,5.
c)
3x²-2x+2 = 3(x²-(2/3)x+2/3) = 3[(x-1/3)²+1/3) = 1 + 3(x-1/3)²
Ennek x=1/3-nál van szélsőértéke, ami minimum, 1.