Aki tud segítsen légyszives! Ez hogy kell megoldani?


Állapítsuk meg a következő függvények szélsőértékeit a valós számok halmazán!

a/ f(x)= -X^-2x-4

b/ g(x)= -2x^+6x+2

c/ h(x)= 3x^-2x+2



2012. dec. 5. 20:46
 1/1 bongolo ***** válasza:

a)

-x²-2x-4 = -(x²+2x+4) = -[(x+1)² + 3] = -3 - (x+1)²

Mivel (x+1)² nulla vagy annál nagyobb tud csak lenni, ezért ennek x=−1-nél van szélsőértéke, ami maximum, −3.


b)

-2x²+6x+2 = -2(x²-3x-1) = -2[(x-1,5)² - 3,25] = 6,5 - 2(x-1,5)²

Ennek x=1,5-nél van szélsőértéke, ami maximum, 6,5.


c)

3x²-2x+2 = 3(x²-(2/3)x+2/3) = 3[(x-1/3)²+1/3) = 1 + 3(x-1/3)²

Ennek x=1/3-nál van szélsőértéke, ami minimum, 1.

2012. dec. 5. 21:33