Hol a hiba a következő egyenletrendszerben?


x+2/3 - 3y = 3 /*3

x-1/3 + 2y = 1 /*3


(x + 2 - 9y) - (x - 1 + 6y) = 9-3

3-15y = 6/-3

-15y = 3 /:15

y = 0,2


Behelyettesítés:

3x-3 + 1,2 = 3

3x - 1,8 = 3 /+1,8

3x = 4,8 /:3

x = 1,6


A megoldás 5,2t ír, nem értem :(


2009. aug. 19. 16:15
 1/9 A kérdező kommentje:

Hmm bocsánat. Szóval behelyettesítés után:

x-1+1,2 = 3

x+0,2 = 3/-0,2

x = 2,8

de még mindig nem jó

2009. aug. 19. 16:16
 2/9 anonim ***** válasza:

SZia!


A megoldásod első 2 soránál, amikor szorzod 3-mal a 2 egyenletet, az x is 3-szorosára nő.

Az y kiszámítása jó, mert x-ek úgyis kiesnek, de az utolsó sorban -15tel kell osztani, így y=-1/5 (= -0,2)


Ezért a visszahelyettesítésnél x+2/3-3*(-1/5)=3.

Ennek megoldása: x=26/15.


Mire kell kijönnie az 5,2-nek?

2009. aug. 19. 16:48
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Az elején eltévesztetted:


-15y = 3 /:15

y = 0,2


-15-tel kell osztani, tehát y= - 3/15 stb.


Próbáld innen tovább. Az 5,2-t az x-re írja megoldásnak?


-falcon-

2009. aug. 19. 16:51
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Igen, nekem is x = 26/15 jött ki.


-falcon-

2009. aug. 19. 16:52
 5/9 A kérdező kommentje:
Hm köszönöm. Csak nem értem miért kell a xnek háromszorosára nőni? Nem úgy van, hogy annyival szorozzuk a tört tagjait amennyiszer a közös nevezőben megvan a nevező? Vagy ez csak közös nevezőre hozásnál érvényes?
2009. aug. 19. 17:00
 6/9 anonim ***** válasza:

Szia!


Utolsó kérdésedre válaszolva, ha jól értelmezem: törtnél valóban úgy kell, és jól is csináltad.

Egész szám esetében a tört nevezőjét 1-nek tekintjük, és simán meg kell szorozni a számmal.


Nincs valami rejtett kérdés a feladatban, hogy mit kell kiszámolni? Vagy csak annyi, hogy oldd meg?

2009. aug. 19. 17:08
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

A 17:00-ás kommentre a válasz:


Ha egy egyenlet mindkét oldalát megszorzod, akkor gondolj arra, mintha mindkét oldal zárójelben lenne.


x + 2/3 - 3y = 3 /*3

3*(x + 2/3 - 3y) = 9


A zárójelet felbontva látod, hogy 3x-nek kell lennie.


-falcon-

2009. aug. 19. 17:12
 8/9 anonim ***** válasza:

Na fényt derítek a helyes megoldásra:


A feladat amit felírtál, neked érthető volt... így te jól is gondolkodtál vele.

Viszont mivel rosszul írtad fel, így a válaszadók rossz feladatban próbáltak segíteni.

A válaszadók kedvéért a feladatod felírása helyesen:


(x+2)/3 - 3y = 3

(x-1)/3 + 2y = 1


Azért kell a zárójeleket kiírni, mivel ha elhagyod, úgy érthető, mintha az x nem tartozna a törthöz.


Megoldás:

(x+2)/3 - 3y = 3 /*3

(x-1)/3 + 2y = 1 /*3


x+2-9y=9

x-1+6y=3


(x+2-9y)-(x-1+6y)=6

3-15y=6 /-3

-15y=3 /:(-15) <-- itt minusszal kell osztani

y=-3/15=-1/5=-0,2 <-- egy minusszal itt csúsztál el


Behelyettesíteni mindig az eredeti egyenletbe helyettesítünk, a hibák elkerülése véget:

(x+2)/3-3(-1/5)=3

(x+2)/3+3/5=3 /*15

5(x+2)+3*3=3*15

5x+10+9=45 /-19

5x=26 /:5

x=26/5=5,2

2009. aug. 20. 12:41
 9/9 anonim ***** válasza:

Előző válaszadó vagyok:

Szóval ha a behelyettesítésnél -0,2-vel számolsz, akkor jön ki a jó eredmény.

A te behelyettesítésed a -0,2-vel számolva:

x-1-1,2 = 3

x-2,2 = 3/+2,2

x = 5,2

2009. aug. 20. 12:45