Mérési jegyzőkönyvet kell csinálni holnapra. kisérleteztünk h van 1 sín, egy kiskocsi(3N=0,3kg) egy madzag a végén csiga és a madzag végén 20g nehezék.a madzag ugye lefelé lóg és emiatt a kiskocsi elkezd gyorsulni a sínen, a súly pedig közeledik a föld felé(padon csináltuk, remélem érthető). 2 sec alatt tett meg nekem a kiskocsi 0,6m-t. a= 0,3m/s2. Húzóreő=0,3*0,3=0,09. Ezt össze kellett hasonlítani a kiskocsit húzó test súlyával:F= 20g*9.81=kb 0,2N és ez közel sem egyenlő a 0,09-el. Még azt is vettük, hogy a súlyt tartja a kiskocsi, tehát a húzóerő egyenlő a tartóerővel, ezért nem g-vel gyorsul lefelé a 20g súly. és képlet :20g*9,81-tartóerő(0,3*0,3)egyenlőnek kéne lennie 20g*a-val(kiskocsi gyorsulásával)De nem egyenlő. Mi a hibás? Ki hazudik, mert valami nem jó?2011. okt. 11. 18:37
1/2 bongolo válasza:
Bizonyára a súrlódás okozza a különbséget.
M=0,3 kg
m=0,02 kg
a=3 m/s²
F a kötélerő
Fs a súrlódási erő
m is a-val gyorsul, ezért F = m·(g-a)
M-et F-Fs gyorsítja: M·a = m·(g-a) - Fs
Ebből kiszámolhatod Fs-t. Ha jól számoltam, 0,104 N
Fs = M·g·μ
Ez μ=0,035 súrlódási tényezőnek felel meg, az elég sok... lehet, hogy rossz volt a kocsi csapágya?
2/2 A kérdező kommentje:
Megcsináltam , elfogadták, köszönöm szépen.
2011. okt. 13. 10:54