Szorzattá alakítás. Hogy is van ez? (45x^2-120x+80)


Üdv. Kérlek, segítenétek két matek-példát megoldani nekem (szorzattá alakítani), egy kis magyarázattal légyszi, hogy azért meg is értsem, hogy is jön ki.... Előre is köszönöm!


1.)45x^2-120x+80


2.)3a^6+18a^4b+27a^2b^2



2012. nov. 30. 22:28
 1/3 anonim ***** válasza:

1.) csak észre kell venni az azonosságot:

x*(45x-120)+80

5(4-3x)^2


2.)

3*(a^3+3ab)^2

3a^2*(a^2+3b)^2

3a^2*(a^4+6a^2b+9b^2)

...

gondolom innen már megy :)

2012. nov. 30. 22:43
 2/3 anonim ***** válasza:

1) x-et nem tudsz mindenből kiemelni, de 5-öt igen.

5*(9x^2-24x+16) Többet nem lehet kiemelni.


De a zárójelben lévő tag az olyan, mintha (a-b)^2=a^2-2ab+b^2 lenne.

Ahol a^2=9x^2 vagyis a=3x és b=4 látható, hogy a -2ab is stimmel.

45x^2-120x+80 =5*(3x-4)^2


2) a^2 és 3 mindegyik tagban van, ez kiemelhető

3a^2*(a^4+6a^2b+9b^2)


Most (x+y)^2 =x^2+2xy+y^2 azonosságot lehet használni.


3a^2*(a^4+6a^2b+9b^2)=3a^2*(a^2+3b)^2



A lényeg, hogy tudni kell a nevezetes azonosságokat fejből, és amikor szembejön valamelyik, akkor fel kell ismerni :)

2012. nov. 30. 22:44
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindkettőtöknek! Sikerült megoldanom! Örök hála! :)
2012. nov. 30. 22:54